Povstalci v Rudém moři útočili na americké a řecké loďstvo. Díky složité situaci některé obchodní lodě nevyplují vůbec, jiné stráví na cestě více času. Egyptu klesly příjmy z provozu Suezského průplavu a snaží se situaci v Rudém moři uklidnit. Česko pracuje na rozšíření spolupráce s Izraelem a Katarem.
- Situace v Rudém moři komplikuje světovou námořní dopravu. Od prvního útoku Húsíů 19. října se doprava přes Rudé moře snížila pod sedmdesát procent obvyklého objemu. Rostou ceny ropy a vyšší náklady firmy chtějí promítnout do ceny zboží. Dodatečné náklady kontejnerových přepravců, kteří běžně operují v Rudém moři se pohybují mezi čtyřmi až dvaasedmdesáti miliony dolarů denně (devadesát milionů až 1,6 miliardy korun).
- Kybernetická spolupráce Česka a Izraele. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a izraelský národní kybernetický úřad v izraelské podepsaly memorandum o porozumění. Instituce podepsaly memorandum právě při příležitosti návštěvy prezidenta Petra Pavla izraelského úřadu v Beerševě. Od začátku izraelského konfliktu 7. října narostly kybernetické útoky nejen proti izraelským institucím, ale obecně i proti dalším státům, které vyjadřují podporu Izraeli.
- Hospodářská spolupráce Česka a Kataru. V druhé polovině tohoto roku se uskuteční jednání společné hospodářské komise Česka a Kataru. Podle Petra Pavla je Katar jedním ze dvou až tří největších exportérů zemního plynu a ropy na světě. Je také jedním z největších investorů a země je podle českého prezidenta velice otevřená a nakloněná spolupráci.
- Obnova Pásma Gazy. Obnova válkou zničených a poškozených domů v Pásmu Gazy bude stát nejméně patnáct miliard dolarů (přes 340 miliard korun). v Pásmu Gazy zcela nebo částečně poškozeno 350 tisíc bytových jednotek. „Za předpokladu, že 150 tisíc z nich bude třeba znovu postavit při průměrných nákladech sto tisíc dolarů na jednotku,“to dělá 15 miliard dolarů jen na bydlení,“ uvedl šéf Palestinského investičního fondu Muhammad Mustafa.
- Bez spojení v Pásmu Gazy. V Pásmu Gazy nefunguje internet a telefony už osmý den, nejdéle od začátku bojů. Dvě hlavní telekomunikační společnosti operující v Pásmu Gazy Paltel a Oredoo oznámily výpadek minulý pátek. Firma Oredoo uvedla, že její služby částečně fungují na severu. Zaměstnanci firmy Paltel nemohou telekomunikační body v oblasti opravit, protože se k nim z bezpečnostních důvodů těžko dostávají. Také postrádají materiál na opravu. Minulý týden zemřeli dva zaměstnanci firmy Paltel, když opravovali telekomunikační infrastrukturu v oblasti Chán Júnisu a zasáhla je střela.
- Egypt se snaží uklidnit situaci. Egypt jedná s Íránem a jemenskými povstalci o uklidnění situace v Rudém moři. V příštích dnech má do Káhiry dorazit íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. Káhira minulý týden kritizovala odvetné americko-britské údery na jemenské povstalce, kteří od listopadu útočí na lodě v Rudém moři. Pro Egypt jsou poplatky za cestu Suezským průplavem, který je vstupní branou na sever Rudého moře, významnou součástí jeho zdrojů zahraniční měny. Předseda Správy Suezského průplavu minulý týden uvedl, že za prvních jedenáct lednových dní klesly příjmy z provozu průplavu o čtyřicet procent.
- České obchodní kontakty v Izraeli a Kataru. České firmy sdružené v Asociaci podniků železničního průmyslu rozšířily své obchodní kontakty v Izraeli a Kataru. Zástupci firem se ve zmíněných státech zúčastnili tento týden obchodní mise pořádané při státní návštěvě prezidenta Petra Pavla. Podle ředitelky asociace Marie Vopálenské mají české tramvaje, metro nebo zabezpečovací a informační systémy pro hromadnou dopravu potenciál na tamních trzích uspět.
- Húsíům pomáhají s útoky členové íránských gard a Hizballáhu. Podle zdrojů Reuters pomáhají povstalcům provádět útoky na lodě. Příslušníci íránských revolučních gard šíitským povstalcům poskytují „know-how, data a informace od rozvědek“. Pomáhají jim s výběrem vhodných cílů mezi desítkami lodí, které každý den Rudým mořem proplouvají.