Ačkoli se na Blízkém východě nahlas spekuluje o příměří, zařízení na odpalování raket jsou stále v plném provozu na obou stranách. Během náletů byl během uplynulého týdne usmrcen velitel libanonského Hizballáhu a po jiném izraelském útoku oznámil Hamás stovky obětí z řad Palestinců. Rušno bylo i na pobřeží, odkud Húsíové pálili na obchodní lodě. Co dalšího přinesl týden v dění kolem konfliktu na Blízkém východě?

  • Konec velitele Hizballáhu. Při izraelském leteckém úderu na jižní Libanon byl v úterý večer usmrcen významný velitel Hizballáhu a několik dalších bojovníků tohoto libanonského hnutí. Agentury Reuters a AFP s odkazem na své zdroje uvedly, že tento velitel byl nejvýše postaveným členem Hizballáhu zabitým od loňského října, kdy se výrazně zintenzivnily střety na libanonsko-izraelské hranici. Hizballáh potvrdil úmrtí svého velitele a ráno v odvetě odpálil asi stovku raket na sever Izraele.
  • Stovky obětí. Během minulého víkendu vedly vojenské operace izraelské armády v uprchlickém táboře Nusajrát ve střední části Pásma Gazy k úmrtí nejméně 210 Palestinců a zranění přibližně 400 dalších. Tuto informaci oznámil tiskový úřad vládnoucího palestinského hnutí Hamás. Později mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu uvedl, že při zásahu zemřelo několik dalších rukojmích. V reakci na vysoký počet obětí požaduje šéf palestinské samosprávy mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.
  • Húsíjské ostřelovaní. Raketové útoky poblíž břehů Jemenu poškodily v noci na neděli dvě obchodní lodě, informovala agentura Reuters. K útokům se přihlásili jemenští povstalci Húsíové, kteří současně prohlásili, že vyslali balistické střely také na britský torpédoborec v Rudém moři. Britské ministerstvo obrany to popřelo. Íránem podporovaní šíitští povstalci dále uvedli, že zaútočili na dvě obchodní lodě. Dodali, že obě plavidla se jim podařilo zasáhnout a že na jednom vypukl požár. Britská agentura pro námořní bezpečnost uvedla, že obchodní loď plující pod vlajkou Antiguy a Barbudy zasáhla raketa asi 150 kilometrů jihovýchodně od Adenu. Požár, který střela způsobila, se podařilo dostat pod kontrolu.
  • Odstranění mola. Spojené státy dočasně odstraní nákladní molo, které vybudovaly pro přepravu humanitární pomoci do Pásma Gazy. Molo začalo fungovat v polovině května, už dříve však bylo mimo provoz. Američané se rozhodli dočasně odstranit molo kvůli očekávaným špatným povětrnostním podmínkám. Podle zdroje Reuters tak během dnešního dne bude zařízení odtaženo do izraelského přístavu Ašdod, kde počká, až se situace na moři zlepší. Tento týden se také objevily zprávy, že izraelská armáda využila molo či jeho okolí při operaci, během které minulou sobotu osvobodila v Pásmu Gazy čtyři rukojmí zadržované palestinským hnutím Hamás. Pentagon ale popřel, že by molo či americká armáda jakkoli pomohly při této akci.