První týden nového roku se nesl ve znamení stahování izraelských vojáků z některých částí Pásma Gazy a zintenzivnění bojů především na jihu. Lodní dopravci se vyhýbají Rudému moři a nedostatečné zásobování základními potravinami škodí především v Pásmu Gazy, kde jsou civilisté na pokraji hladomoru. Co dalšího přinesl týden v dění kolem izraelského konfliktu?
- Propouštění rezervistů. Izraelská armáda v době pokračující války v Pásmu Gazy propustí část rezervistů. Podle vyjádření vlády chce tímto krokem pomoci izraelské ekonomice. Izrael zároveň uvedl, že počítá s boji během celého roku 2024.
- Stahování izraelských jednotek značí novou taktiku. Z některých čtvrtí města Gazy se začátkem roku stáhly izraelské tanky. Krok naznačuje změnu izraelské bojové taktiky. Na dalších místech přesto pokračují boje a intenzivní bombardování. Palestinské úřady hlásí už bezmála dvacet dva tisíc mrtvých.
- Intenzivní boje na jihu Pásma Gazy. Po stažení části svých vojáků izraelská letadla a tanky v noci na úterý zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy. Izraelská armáda dále oznámila, že také podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.
- Maersk zatím neobnoví dopravu přes Rudé moře. Dánská firma Maersk zatím neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře, kterou přerušila v neděli po útoku jemenských povstalců na jedno z jejích plavidel. Firma také oznámila, že některé její lodě budou přesměrovány kolem afrického Mysu Dobré naděje. Přesměrování nákladní dopravy prodloužila také německá společnost Hapag-Lloyd, která se rovněž Rudému moři z bezpečnostních důvodů už nějakou dobu vyhýbá.
- Smrt druhého nejvyššího postaveného člena Hamásu. Zástupce šéfa politického křídla hnutí Hamás a vedoucí představitel této radikální palestinské skupiny v Libanonu Sálih Arúrí v úterý zahynul při izraelském vzdušném úderu na předměstí Bejrútu. Libanonský premiér Nadžíb Míkátí útok odsoudil jako „další izraelský zločin“ a Bejrút hodlá podat stížnost k Radě bezpečnosti OSN.
- Nová fáze války. Izraelský ministr obrany Joav Galant nastínil plány Izraele na další fázi války proti palestinskému hnutí Hamás v Gaze, která by se měla vyznačovat cílenějším postupem v severní části této úzké pobřežní oblasti a dalším pronásledováním vůdců radikální skupiny na jihu. Zároveň tím reaguje na sílící tlak mezinárodního společenství v čele se Spojenými státy, které žádají přechod k méně intenzivním bojovým operacím.
- Hlad se šíří Gazou, pomoc humanitárních organizací kolabuje. Matky, které nemohou kojit děti, protože jsou samy podvyživené a nemají mateřské mléko. Děti, které se budí v noci hladem. Pijí špinavou vodu, protože jiná není. Každý den je bojem o přežití. Mnozí se v Pásmu Gazy obávají, že pokud je nezabijí bomby, zemřou hlady, napsal izraelský deník Haarec. V posledních dnech je na pokraji kolapsu také distribuce humanitární pomoci.
- Zničení vojenských struktur Hamásu. Izraelská armáda dokončila likvidaci vojenských struktur Hamásu v severní části Pásma Gazy a zabila při tom zhruba osm tisíc členů tohoto radikálního palestinského hnutí. Ve střední a jižní části Pásma Gazy chce armáda pokračovat v likvidaci Hamásu odlišnými metodami. Ojedinělé útoky na Izrael vycházející ze severu Pásma jsou přesto očekávatelné.