Od 1. dubna mohou konopí předepisovat i praktičtí lékaři, a to zejména pacientům s neutišitelnou bolestí. Léčebné konopí se v Česku používá posledních deset let, dosud ho předepisovalo asi 250 lékařů.
Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tuto novou možnost praktici vítají. Dosud mohli proti bolesti předepisovat fentanyl nebo morfin. „Z pohledu síly účinku toho preparátu a nežádoucích účinků je to podstatně bezpečnější léčba, takže by nedávalo smysl, aby tuhle léčbu praktik neměl,“ řekl Šonka.
Lékaři konopí nejčastěji předepisují kvůli neutišitelné bolesti, na kterou nezabírají jiné léky. Zároveň ale může konopí fungovat jako součást léčby rakoviny nebo kvůli následkům chemoterapií, AIDS, Parkinsonově nemoci či roztroušené skleróze.
„Ministerstvo zdravotnictví dospělo k závěru, že je důvodné, aby v indikaci chronická neutišitelná bolest byla doplněna specializovaná způsobilost lékaře – všeobecné lékařství. V ostatních indikacích by léčba konopím měla být výhradně v působnosti specialistů,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k vyhlášce.
Od roku 2015 do konce minulého roku předepsali lékaři téměř 940 kilogramů léčebného konopí, jen loni se jednalo o více než třetinu. Pacient má podle zákona nárok na 180 gramů sušiny na měsíc. Zdravotní pojišťovny bylinu částečně hradí od roku 2020.