Česká měna proti hlavním světovým měnám meziročně oslabila, Češi tak před letními dovolenými dostanou za koruny méně eur a dolarů než před rokem. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading. K euru koruna klesla o sedm procent, k dolaru o desetinu. Naopak proti egyptské libře posílila o padesát procent a k turecké liře o patnáct procent.
„Koruna výrazně oslabuje k euru, což prodraží dovolenou všem, kteří se chystají do Chorvatska a dalších zemí eurozóny. Na začátku loňských prázdnin byl kurz 23,75 koruny za euro. Aktuální kurz je kolem 25,30 koruny za euro. Jen kvůli slabší koruně tak Češi v zemích eurozóny letos zaplatí téměř o sedm procent více,“ uvedl analytik Purple Tradingu Petr Lajsek.
Při rezervaci jedné noci v hotelu za sto eur tak loni podle něj zaplatili 2375 korun a letos 2530 korun. Při delší dovolené půjde cenový rozdíl do tisíců. Koruna navíc může do léta dál výrazněji oslabit.
Češi se však nemusejí obávat inflace, ta by měla být v eurozóně minimální. Kolem léta ji Lajsek očekává lehce nad dvěma procenty. Ač se v oblíbených turistických oblastech mnohdy v létě zvyšují ceny, neměly by být výrazně vyšší než loni.
Výrazněji se prodraží dovolená v USA. Loni v červenci kurz činil 21,10 koruny za dolar, aktuální je o více než dvě koruny vyšší. Do léta by pak mohla koruna na páru s dolarem dál oslabit. Jen kvůli kurzu si letos Češi v USA připlatí více než desetinu ve srovnání s minulým červencem.
V USA se navíc zatím nedaří zbrzdit růst cen u jídla a bydlení, náklady tak mohou Češi očekávat o pět až deset procent vyšší než loni. Celkově je třeba při dovolené v USA počítat s náklady vyššími o deset až dvacet procent ve srovnání s minulým rokem.
S výraznou inflací budou muset turisté počítat v oblíbených destinacích, Turecku a Egyptě. Kurzový vývoj je však u obou pozitivní. Turecká ekonomika se podle analytiků dá nyní označit za rozvrácenou, ani vysoké sazby nezabránily liře v dalším propadu. Tamní inflace v únoru dosáhla šedesáti sedmi procent.
Výrazně rostou zejména ceny jídla a hotelů. Koruna od začátku loňských prázdnin k turecké liře posílila o patnáct procent. Při očekávané letní inflaci kolem padesáti procent tak Češi ve srovnání s loňskem příliš neušetří, spíše naopak, poznamenal Lajsek. Jak upozornil, mnoho tureckých prodejců zboží a služeb bude raději přijímat eura nebo dolary.
Také Egypt trápí vysoká inflace, za únor byla téměř třicet sedm procent. Ceny jídla a pití meziročně stouply o padesát jedna procent. Z kurzového pohledu však může být Egypt o něco zajímavější. Egyptská centrální banka držela poslední rok fixní kurz tamní libry k dolaru, nyní jej však nechala stanovit trhem. Libra reagovala výprodejem a k dolaru se propadla. Asi o padesát procent oslabila libra i vůči koruně.
„Letošní dovolená v Egyptě by tak mohla být pro Čechy velmi výhodná. I přes očekávanou letní inflaci kolem dvaceti procent by díky výhodnému kurzu mohla vyjít dovolená téměř o třetinu levněji než před rokem,“ dodal Lajsek.