Obří produkce Lega táhne čím dál větší sekundární trh a s ním i armádu spekulantů. Vyplácí se na barevné kostky koukat očima investora?

K muži stojícímu uprostřed vestibulu pražského Muzea Lega se musím probíjet davem turistů s dětmi. Nadšené výkřiky malých návštěvníků bylo slyšet už zvenku, hladina hluku v místnosti je značně vysoko a jsem rád, že s Milošem Křečkem míříme radši ven do nedaleké kavárny.

Provozovatel muzea, z nějž společně vycházíme, má po republice ještě čtyři další. Vystavuje v nich složené stavebnice ze své obří kolekce čítající přes deset tisíc položek. Křeček vlastní největší soukromou sbírku Lega na světě a momentálně se ji snaží dostat i do Guinnessovy knihy rekordů.

„V jednu noc jsme dostali krabice na jedno místo, k podání podnětu do Guinessovky nám stačilo šest tisíc setů. Museli jsme je všechny natočit na jeden záběr a ke každému říct jeho číslo,“ líčí sběratel. Výsledkem je video, které má čtrnáct hodin. Zda se zápis do knihy rekordů povede, uvidíme za několik měsíců.

Já však chci s megalomanským sběratelem mluvit o rekordech v podobě dechberoucích částek, za které se některé stavebnice z dílny slavné dánské rodinné firmy přeprodávají mezi nadšenci z celého světa. Už i pár vědeckých studií ukázalo, že Lego jako investice může fungovat a dere se mezi alternativy typu víno, umění či známky.

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.