Patří mezi nejúspěšnější investory na světě a jeho schopnost rozpoznat mezi akciemi vítěze je legendární. O to víc Warren Buffett začátkem letošního roku zaskočil investorské kruhy, když se jen pár měsíců po vstupu do tchajwanského výrobce čipů TSMC svého většinového podílu ve firmě zase zbavil.
Nečekaný prodej akcií tehdy vzbudil rozruch a způsobil pokles jejich hodnoty akcií o čtyři procenta. Investor, který se v jiných případech obvykle řídí pravidlem „koupit a držet“, v novém rozhovoru přiznal, že za stažení investic z Tchaj-wanu mohly obavy z geopolitické situace.
Warren Buffett, přesněji jeho investiční společnost Berkshire Hathaway, nicméně neprodal všechny své podíly. V případě jednoho z největších výrobců čipů na světě se společnost zbavila šestaosmdesáti procent svých akcií, za které celkem získala zpět 3,7 miliardy dolarů. Podle serveru CNN přitom nakoupila akcie TSMC v hodnotě 4,1 miliardy dolarů.
Firma, dodávající polovodičové součástky technologickým gigantům z celého světa, je přitom dlouhá léta stěžejní pro globální, ale především tchajwanskou ekonomiku. Dokonce bývá označovaná jako takzvaný křemíkový štít – pojistka proti případné vojenské invazi Číny.
Právě narůstající politické napětí v Tchajwanském průlivu je podle Buffetta jedním ze stěžejních důvodů, proč své investice raději přesunul. Poté, co americký prezident loni uvalil další sankce na přístup Číny ke klíčovým technologiím, musela TSMC snížit svoje obchodní cíle.
Balíček opatření, který měl v konečném důsledku zamezit Číně v globálním ovládnutí výroby čipů, se týkal samotných technologií nebo amerických zaměstnanců a týmů, které se tak v Číně nemohou podílet na vývoji čipů.
Přesto nelze říct, že by se TSMC nedařilo. Hodnota akcií titulu se jen za posledních šest měsíců zvýšila o více než třicet procent a firma navíc zkraje letoška oznámila, že v dohledné době postaví svou první továrnu v Evropě, konkrétně v Německu (před zveřejněním oficiálního vyjádření se dokonce spekulovalo, že by měl nový závod stát v Česku).
Ani to však Warrena Buffetta nepřesvědčilo o zářné budoucnosti tchajwanského giganta. Dvaadevadesátiletý investor zároveň oznámil svůj záměr přikupovat akcie japonských firem. Už dnes vlastní více než pětiprocentní podíly v pěti největších tamních prodejcích: Itochu, Mitsubishi Corp, Mitsui & Co, Sumitomo Corp a Marubeni.
„Těchto pět firem jako by bylo průřezem nejen Japonska, ale celého světa. Obchodují v mnoha různých odvětvích, a i proto se Berkshire velmi podobají,“ řekl Warren Buffett a dodal, že přemýšlí o dalších firmách, jejichž jména zatím neprozradil.