Leon Jakimič má dnes 45. narozeniny a jeho Lasvit před pár dny rozsvítil své dosud největší dílo – dvojici draků peroucích se o perlu na ostrově Saipan.
No a nám to přišlo jako dobrá záminka podívat se, jak šel s firmou sklářských mágů čas. Podívejte proto na desítku různorodých projektů, jimiž se Lasvit proslavil po celém světě.
Imperial Palace, 2019
O dvojici monumentálních draků jste již četli. Jejich velikost si nicméně dobře uvědomíte při pohledu na Leona Jakimiče sedícího vedle hlavy jednoho z nich v roce 2017.
Roar!
Lotte World Tower, 2017
Šestá nejvyšší budova světa, meřící 555 metrů, se nachází v jihokorejském Soulu a je domovem tisíců ručně foukaných koulí, které dohromady tvoří postavu potápěče.
Projekt, za nímž je podepsaný kreativní ředitel Maxim Velčovský, vzdává hold ženským potápěčkám, které mají v Jižní Koreji dlouhou tradici.
Four Seasons, 2012
Pekingská pobočka byla prvním zářezem Lasvitu u luxusní kanadské hotelové sítě. A další následovaly, jako třeba Moskva v roce 2015.
Nebo Jakarta v roce 2017.
Dubai Opera, 2016
Dynamická instalace v moderní budově dubajské opery nese příznačný název Symphony a hlavními motivy jsou zrnka písku a kapky vody.
Skládá se z tisíců ručně foukaných křišťálových prvků a tisíců LED diod. Je také přímo napojena na datovou síť opery a lze ji ovládat iPadem či chytrým telefonem.
Tiffany, 2010
I Lasvit snídá u Tiffanyho, konkrétně v luxusním obchodním domě Bellavita v Tchaj-peji.
Instalace odráží ikonickou barvu slavného šperkařského domu. A taje jako led.
Quadrio, 2014
Alespoň jednu instalaci na tuzemské půdě do výběru dát musíme a je to opět dílo Maxima Velčovského, tentokrát v pražském obchodním centru Quadrio.
Trojice skleněných plastik odkazuje na domy, které v těchto místech dříve stály a musely ustoupit rozvíjející se infrastruktuře a městu doby. A které to jsou? U Černého koně, U Bílého lva a U Bílé boty.
Tour de France, 2011
První trofej od Lasvitu pro vítěze slavného cyklistického závodu se datuje zpět do roku 2011.
Od té doby ji novoborská firma tvoří a dodává pokaždé. Tohle je ta loňská v rukou designéra Petera Olaha.
Wimbledon, 2017
Navrhl ho Jan Kaplický, vyrobil Lasvit a šampaňské v něm chladí slavní členové a mecenášové All England Clubu – organizátora wimbledonského tenisového svátku. Hodnota tohoto cooleru je zkrátka nejspíš nevyčíslitelná.
Milán, 2018
Prezentace s názvem Monster Cabaret Lasvitu přinesla vysoce prestižní cenu Milan Design Award, přezdívanou designový Oscar.
V Miláně nechyběly lustry, strašidla ani burlesky!
Nový Bor, 2019
Po dlouhých letech si Lasvit loni konečně otevřel vlastní sídlo v Novém Boru.
Jde vskutku o náramný firemní domov, tvořený dvěma zrekonstruovanými barokními roubenkami z 18. století a moderním skleněným domem mezi nimi.
„Mohli jsme postavit něco na zelené louce, bylo by to levnější a rychlejší. My jsme ale chtěli být tady, v centru evropského sklářství, kde to všechno začalo. Naše nové sídlo není jen klasickou kanceláří, je ukázkou naší vize inspirovat svět a symbolem naší lásky ke světlu,“ sdělil Forbesu Jakimič při slavnostním otevření.
Tak všechno nejlepší a na další dlouhá léta!