Těžební činnost lužické těžební a energetické společnosti Leag, kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, poškozuje vodní zdroje Braniborska a Berlína, firma si ale kupuje mlčení německých obcí a měst. Tvrdí to investigativní skupina Correctiv, podle které společnost Leag uzavřela smlouvu o mlčenlivosti s Frankfurtem nad Odrou. Firma i město v žádosti o komentář obvinění odmítly.
Leag je součástí Křetínského skupiny Energetický a průmyslový holding a podle webu Eppe je největší energetickou společností ve východním Německu, kde se rovněž řadí k největším soukromým zaměstnavatelům. Společnost se věnuje těžbě, rafinaci a výrobě elektřiny a tepla. Leag provozuje čtyři doly, elektrárny, jednu rafinerii a nově se zaměřuje na obnovitelné zdroje či skladování elektrické energie.
Právě kvůli těžební činnosti, kdy firma z dolů odčerpává vodu, se do Sprévy podle Correctivu dostávají sulfáty. Ty mohou být ve vyšších dávkách nebezpečné zejména pro děti, proto jsou na pitnou vodu stanoveny limity těchto síranů. Již nyní je v Braniborsku kontaminována sulfáty podzemní voda v oblasti o rozloze 1800 kilometrů čtverečních.
„Když Leag znečišťuje podzemní vodu v Braniborsku, ohrožuje to pitnou vodu nejen ve Frankfurtu nad Odrou, ale také vodu v berlínských domácnostech,“ napsal Correctiv.
Investigativní skupina tvrdí, že Leag si od obcí kupuje mlčenlivost a že Frankfurt nad Odrou, který s Leagem vedl spor, městečko Müllrose a obce Jacobsdorf a Briesen dostaly od společnosti pět milionů eur (tedy 122 milionů korun) na rozšíření zdroje pitné vody, čímž získají více nezávislosti na vodě ze Sprévy. Součástí dohody je také mlčenlivost, dodal Correctiv.
Leag se proti obsahu článku i tvrzení skupiny Correctiv ohradil. „Leag důrazně odmítá nařčení ze strany Correctivu, že platí za to, aby se předešlo publicitě o možném ohrožení kvality pitné vody. Cílem mimosoudního vyrovnání s městem Frankfurt nad Odrou a jeho vodárnami bylo vyhnout se možnému zdlouhavému soudnímu sporu,“ sdělila mluvčí Leagu. Dodala, že modernizace vodárny v Müllrose přinese Frankfurtu a okolí dlouhodobou jistotu zdroje nezávislého na Sprévě.
Mluvčí Frankfurtu Uwe Meier na dotaz odpověděl, že obvinění z braní peněz za mlčenlivost je absurdní. Uvedl, že správné je tvrzení o tom, že město se s Leagem mimosoudně dohodlo a že díky dohodě se rozšíří vodní zdroj v Müllrose. Ostatní výroky označil za nepravdivé včetně toho, že zmíněných pět milionů eur jsou peníze za mlčení.