Roušky a respirátory zoufale chybějí po celém Česku a dobře si to uvědomuje i pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský, který se připojil k dalším tuzemským miliardářům a vyrazil na pomoc.
Vládce Energetického a průmyslového holdingu se rozhodl společně se svým slovenským partnerem Patrikem Tkáčem a jeho skupinou J&T darovat Čechům a Slovákům ochranné pomůcky zhruba za 215 milionů korun, které dvojice miliardářů nakoupila v Číně.
„Z mého pohledu není pomoc dnes primárně finanční záležitostí, ale otázkou schopnosti potřebný materiál zajistit. Děkuji proto Patriku Tkáčovi, že dokázal tento materiál nakontrahovat a dal nám možnost se k celé akci finančně připojit,“ říká Daniel Křetínský.
Tkáč údajně využil své kontakty v Číně z dob, kdy do J&T investičně vstoupila čínská skupina CEFC. Ta sice zkrachovala a ze spolupráce nakonec šešlo, ale Tkáčovi se teď díky tomu povedlo v Číně najít výrobce ochranných pomůcek, které teď mají cenu zlata, a nakoupit je.
Největší oříšek je teď jejich doprava do Česka a Slovenska. „Jsem rád, že dnes můžu říct, že některé objednávky materiálu, za který jsme zaplatili první čtyři miliony eur, máme potvrzeny a již také uhrazeny a hledáme způsob, jak je dostat do země. Doprava se však ukazuje být jedním z největších problémů a není vyloučeno, že nakonec budeme muset požádat vlády o spolupráci při získávání povolení,“ přiznává Tkáč.
V objednávce, která v Číně čeká na odeslání, jsou chirurgické roušky, respirátory typu N95 a FFP3, ochranné rukavice, obleky a brýle a také testovací sady.
Kdy dorazí do Evropy, zatím není jasné, ale podle informací Forbesu by to mohlo být do konce týdne. „Pokud se zaplacený materiál podaří z Číny dopravit, v což pevně doufáme, část přídělu pro Česko připadající na EPH poskytneme primárně městům, která zásobujeme teplem,“ říká Křetínský. Má jít tedy především o Prahu, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, Chrudim, Most a Litvínov.
Druhou část pomoci (čtyři miliony eur) Křetínský s Tkáčem chtějí směrovat do oblastí a forem pomoci, které krizové štáby obou zemí označí za prioritní. Zatímco dnes se jedná především o ochranné prostředky, už za několik dní mohou chybět nemocniční lůžka či zdravotnické vybavení pro záchranu lidských životů.
Křetínský není prvním českým miliardářem, který se do boje proti epidemii koronaviru zapojil. Už o víkendu věnovala Česku 120 tun zdravotnického materiálu PPF Petra Kellnera, druhý nejbohatší Čech Radovan Vítek zase vládě nabídl zdarma pět tisíc lůžek ve svých hotelích.