V hraní počítačových her se celosvětově točí miliardy dolarů. Ví to i pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský, který se svým osvědčeným spojencem, Slovákem Patrikem Tkáčem, buduje gamingový byznys. Aktuálně získali v přední české herní agentuře a stejnojmenném portálu Grunex poloviční podíl. A zřejmě je to jen začátek.
„Z hlediska sledovanosti trh roste o 16 procent ročně. Z hlediska finančního objemu očekáváme, že se trh do roku 2022 ztrojnásobí. Vezměte si, že finále League of Legends sledovalo celosvětově přes 100 milionů lidí. Finále fotbalové Champions League sleduje třeba 400 milionů. Naproti tomu monetizace esportu je zatím na začátku, čekáme masivní růst a chceme být u toho,“ vysvětluje Miroslav Bodnár, někdejší profesionální hráč legendární kosmické střílečky Unreal Tournament, který dnes kromě gamingu a esportu v rámci firem Daniela Křetínského řídí také plynovody Eustream.
Podíl v Grunexu kupuje společnost EC Investments (ECI), tedy skupina, pod kterou Křetínský s Tkáčem koncentrují třeba podíl v Mall Group a cenovém srovnávači Heureka. Vlastníky ECI jsou podnikatelé Daniel Křetínský (50 procent), Patrik Tkáč (40 procent) a Roman Korbačka (10 procent).
Grunex je s více než desetiletou historií v současnosti největším hráčem v oblasti tuzemského herního marketingu, PR a esportu. Provozuje vlastní herní weby se souhrnnou návštěvností přibližně 330 tisíc hráčů měsíčně, širokou škálu facebookových stránek s 500 tisíci fanoušky a také má podíl v herním pořadu Re-Play na televizním kanálu Prima COOL.
„Už nyní organizujeme některé turnaje v rámci naší mediální skupiny Czech News Center, své aktivity v této oblasti má také pražská Sparta. Takže nám to určitě dává možnosti různých synergií. Hodí se nám to do našeho záběru. Očekáváme, že do esportu přitečou nové inzertní peníze, a tak nám to dává smysl,“ dodává Bodnár.
Už brzy mohou podle Bodnára přijít další akvizice v této oblasti. A to nejen v esportu, ale například i v oblasti vývoje her.
„Nejdříve si to ale chceme dobře zkusit v Česku a na Slovensku. Tedy v prostředí, které dobře známe. Pak si zkusit třeba zahraničí,“ naznačuje Křetínského slovenský manažer.
„Vstup silného partnera v podobě ECI nám otevírá dveře ke zcela novým příležitostem. Už v září oznámíme další projekty, které posunou esport v České a Slovenské republice na zahraniční úroveň,“ uvedl také Martin Liberský, ředitel a spolumajitel společnosti Boosters, která za portálem a agenturou Grunex stojí. Cenu obchodu ani jedna ze stran komentovat nechce.
V rámci akvizice dokončené v červenci 2019 získala ECI v Grunexu poloviční podíl. Dosavadní majitel Martin Liberský zůstává na základě uzavřené dohody jediným jednatelem a bude i nadále plně řídit chod agentury.
Světový byznys s hraním (a sledováním) počítačových her zažívá velký boom. Celosvětově se v něm točí více než miliarda dolarů, k tomu se dají přičíst desítky miliard v byznysu s vývojem a prodejem počítačových her. V souhrnu jde o jedno z nejlukrativnějších a nejvíce rostoucích odvětví na světě. Hovoří se dokonce o zařazení esportu na program olympijských her. K nejpopulárnějším titulům, ve kterých se pořádají celosvětové turnaje s mnohamilionovým publikem, patří zmiňovaná League of Legends, Fortnite, Counter-Strike, Dota 2 či fotbalový simulátor FIFA.
Jde již o druhý obchod z oblasti esportu v Česku s miliardářskou stopou během krátké doby. V byznysu kolem hraní her před dvěma týdny posílil také miliardář a majitel FTV Prima Ivan Zach. Jeho společnost THR Media získala poloviční podíl v herním portálu PLAYzone a následně by se měla sama začlenit do Zachovy televizní skupiny Prima Group.