Jak zní pitch startupu, který dává okamžitě smysl? Třeba následovně:
„Implementace našeho řešení stála 10 tisíc eur a necelých 700 eur se platí měsíčně. Jen při poslední výrobní chybě ale díky nám Škodovka ušetřila 41 tisíc.“
Tři roky stará česká společnost 4dot Mechatronic Systems už se svým řešením na předpověď průmyslových poruch sklízí úspěch. Posledním zářezem je první místo v soutěži Connect Vision to Solutions, kde o jejím vítězství v silné konkurenci rozhodla porota, jejíž součástí byl i Forbes.
4dot vyvíjí senzory a monitorovací jednotky, které na základě sběru a anylýzy dat odhadnou, kdy dojde k poruše průmyslového zařízení. Asi netřeba dlouze rozvádět, jak se bude role podobných technologií v následujících letech pod tlakem automatizace a robotizace rozšiřovat. Už dnes 4dot využívají firmy jako Škoda Auto, Škoda Transportation či Vítkovice Heavy Machinery.
Za startupem stojí dva bývalí spolužáci z Fakulty strojního inženýrství v Brně: Jan Otoupalík a Josef Burian. Oba získali inženýrský titul a oba si vyzkoušeli angažmá ve velkých strojírenských společnostech. „Jelikož byl náš přístup zásadně odlišný od dosavadních postupů, dospěli jsme časem k názoru, že jediná možnost, jak uvést naši technologii do průmyslu, je založit si vlastní firmu,“ rekapituluje Otoupalík, který 4dot řídí z pozice CEO.
Firem monitorujících průmyslové stroje existuje celá řada, ale už ne každá má vlastní patentované algoritmy. V případě 4dot jde o tzv. MUSA technologii (multiple sensor algorithm), zpracovávající data z více senzorů, díky čemuž dosahuje vyšší rozlišovací schopnosti. 4dot se zároveň věnuje monitorování strojů tvářecích, což je v tomto segmentu tak trochu pozapomenutá nika.
„Nasazení našich algoritmů umožňuje detekovat kondici konkrétní součástky, i když přímo na ní senzory umístěné nejsou. Ostatní firmy se zaměřují převážně na změnu kondice stroje a velmi těžko určují přesné místo problému,“ přibližuje jednatřicetiletý podnikatel. Výrobní firmy tak získávají v reálném čase přehled o tom, kdy bude potřeba co opravit a jak výrobní proces zefektivnit. To vše v přehledné aplikaci.
Když Otoupalík a spol. začínali, stavěli 4dot na vlastním softwaru a algoritmech, které kombinovali s kupovaným hardwarem. Postupem času se nicméně dostali i k „železu“ a právě nyní v říjnu si podali patentovou přihlášku na vlastní senzory. Důvodem byly již zmíněné tvářecí stroje.
„Senzory jsou zde umístěny přímo na nástroji, jenž je vystaven rozžhavenému kovu, chemikáliím a nárazům, které běžné senzory nevydrží. Proto jsme se rozhodli vyrobit si je podle našich potřeb,“ říká Otoupalík s tím, že právě schopnost sledovat tvářecí stroje firmu dostala k první spolupráci v sousedním Německu. O technologii dále projevily zájem evropské firmy z Itálie, Portugalska či Maďarka a asijské společnosti z Číny a Indie.
Finanční výkonnost v tuto chvíli Otoupalík specifikovat nechce, ale zdůrazňuje, že se firma uživí a většinu utržených peněz investuje zpět do výzkumu a vývoje. Investiční peníze si přitom zatím nevzala. A jak je to s úspěšností předpovědí poruch?
„Jako strojař vám nikdy o ničem neřeknu, že je to stoprocentní. V komerčním nasazení jsme však žádné větší pochybení naší technologie doposud nezaznamenali.“