Rozhodující souboj smartphonů pro rok 2015 je tady! iPhone 6S? Ten dorazí příliš pozdě. HTC One M9? Milovaný či nenáviděný, nemá šanci vyvolat pořádný kulturní ohlas ani tržby. Ať už si o tom myslíte cokoli, telefony, které budou letos dominovat trhu, jsou iPhone 6, Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge.

Tak si je srovnejme pěkně vedle sebe.

Design – luxus a styl na obou stranách

Když se na iPhone 6, Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge podíváte, design je to první, čeho si všimneme. Proč? Protože právě na tomto poli se odehrává bitva, kterou by ještě před pár lety čekal málokdo.

V roce 2014 si Apple na Samsung pořádně došlápl, když se iPhonem 6 a iPhonem 6 Plus pustil po hlavě do boje s řadou telefonů Galaxy S a Galaxy Note. A taky se to vyplatilo.

tlf srovnani desigu done

Galaxy S6, S6 Edge a iPhone 6 – proporční porovnání – zdroj Samsung a Apple

Letos je řada na Samsungu. Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge se zařadily do applovské designové školy a rozdělily tak fanoušky Samsungu na dva tábory.

První změny jsou patrné už z porovnání rozměrů a váhy nových telefonů a jejich předchůdců:

  • Galaxy S6 – 143,4 × 70,5 × 6,8 mm a 138 g
  • Galaxy S6 Edge – 142,1 × 70,1 × 7,0 mm a 132 g
  • Galaxy S5 – 142,0 × 72,5 × 8,1 mm a 145 g
  • iPhone 6: 138,1 × 67,0 × 6,9 mm a 129 g
  • iPhone 5S: 123,8 × 58,6 × 7,6 mm a 112 g

Ano, řada Galaxy S6 se ztenčila a odlehčila, zatímco řada iPhone 6 je teď větší a těžší (i když také tenčí). Zatímco iPhone 5S a Galaxy S5 si byly na hony vzdálené, iPhone 6, Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge si jsou o dost podobnější.

tlf 2 done

Kvalita konstrukce Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge je znamenitá – zdroj Samsung

U Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge se Samsung dopustil zdánlivě nemyslitelného – vyměnil pro sebe typické plastové provedení za jednodílný hliníkový vzhled, který mají iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Všechny modely teď navíc mají i skleněné zadní stěny.

Pozitivní na těchto změnách je, že Samsung se díky nim posouvá do vyšší designové a konstrukční ligy. Negativní je, že těmito změnami (nesnímatelný zadní kryt, nevyměnitelná baterie a absence podpory paměťových karet) ustoupil od svých dřívějších zásad.

Pokud vlastníte iPhone, humbuk, který lidé kolem těchto změn nadělají, vás asi zaskočí. Jste-li ale hardcore uživatel Samsungu, pak vás to (včetně ztráty vodotěsnosti Samsungu S5) pobouří. Samsung je podle všeho ochoten přilákat nové zákazníky z tábora fanoušků iPhonů a to i za cenu, že ztratí některé své dosavadních uživatele.

tlf 3 done

Skleněné zadní kryty Galaxy S6 a S6 Edge jsou nesnímatelné – zdroj Samsung

Displeje – všichni se zlepšují

Zatímco designový posun Samsungu má jasně za cíl přiblížit se Applu, tak to, v čem se všechny telefony – a především S6 Edge – jasně odlišují, jsou jejich displeje.

  • Galaxy S6: 5,1palcový plochý panel, 2560 × 1440 pixelů, 577 pixelů na palec (ppi), Super AMOLED displej
  • Galaxy S6 Edge: 5,1palcový zakřivený panel, 2560 × 1440 pixelů, 577 ppi, Super AMOLED displej
  • iPhone 6: 4,7palcový plochý panel, 1334 × 750 pixelů, 326 ppi, IPS LCD s LED podsvícením
  • iPhone 6 Plus: 5,5palcový plochý panel, 1920 × 1080 pixelů, 401 ppi, IPS LCD s LED podsvícením

Na papíře to vypadá jako klasický souboj Samsung vs. Apple, při kterém se Samsung vytasí s vysokým rozlišením oproti zdánlivě skromnějším displejům Applu. Pravda ale je, že iPhone 6 se snaží své horší rozlišení vynikajícím jasem, kontrastem a úhly, pod kterými jsou displeje stále dobře čitelné.

tlf 4 done

Displej iPhone 6 (vlevo) vs iPhone 6 Plus (vpravo) – zdroj Gordon Kelly

Jenže to mu nestačí. Podle DisplayMate mají nové Samsungy vůbec nejlepší smartphone displeje na světě. Nejde tu totiž jen o rozlišení, ale také o zvýšený jas, ostrost barev a jen malou odrazivost, díky které jsou telefony dobře čitelné i na přímém slunci.

Vůbec nejzajímavější displej – tzv. třístranný – má Galaxy S6 Edge.

O co jde? O zakřivení na obou stranách, které nejen dobře vypadá, ale také zvyšuje použitelnost telefonu, podobně jako tomu bylo u Galaxy Note Edge. Toho využívají služby Information Stream, Night Clock, Edge Lighting a People Edge.

První dvě jsou stejné jako u Note Edge a – jak jejich název napovídá – posouvají informace nebo čas po hranách displeje. People Edge se spouští tahem z pravé horní strany a zobrazuje nejpoužívanější kontakty, zatímco Edge Lighting přiřadí k těmto kontaktům různé barvy, které se při příchozím hovoru rozsvítí po stranách telefonu, když leží displejem dolů.

Zajímavé? Ano. Přelomové? Ne. Potenciál tu určitě je a Samsung udělal odvážný krok, který mu, doufám, vyjde, ale zdali se displej Edge stane něčím víc než jen cool udělátkem, se teprve ukáže.

Výkon – prostě pecka

I při porovnávání výkonu to při pohledu na parametry vypadá, že Samsung Apple pěkně drtí.

  • Samsung Exynos 7420 – CPU: čtyřjádrový na 2,1 GHz, resp. 1,5 GHz; GPU: Mali-T760; RAM: 3 GB
  • Apple A8 – CPU: dvoujádrový Cyclone na 1,4 GHz; GPU: PowerVR GX6450, RAM: 1 GB

Přestože předešlé změny Samsungu se mohou jeho hardcore uživatelům zdát povrchní, o tom, že oba modely řady 6 představují na poli výkonu a schopnosti reagovat velký krok kupředu, není pochyb.

Poprvé od Galaxy S2 se Samsung rozhodl zahodit populární řadu procesorů Snapdragon od Qualcommu a raději použít vlastní chipset – Exynos. První benchmark testy ukázaly, že se to náramně vyplatí, poněvadž Exynos 7420 nejenže poběží rychleji než Snapdragon 810, který většinou používají konkurenční telefony s Androidem, ale je také chladnější a efektivnější. V kombinaci s posunem od 2 GB operační paměti z Galaxy S5 na 3 GB se Samsung jeví stále lépe.

tlf 5 done
Chipset Exynos 7 – zdroj Samsung

I tak ale Apple pořád zůstává ve vedení. Na papíře s žádnou konkurencí soupeřit nemusí, protože si vybudoval reputaci čelního představitele rychlého a stylového vývoje – a to i přesto, že starší generace byly negativně ovlivněny opožděnými aktualizacemi systému iOS. Ve výsledku tedy půjde o těsný souboj.

Software aneb Apple jede bloatware a Samsung drží dietu

Hardware je samozřejmě jen jednou z hlavních složek, které utvářejí celkový dojem z produktu; dalším zásadním faktorem je software. I tohle je oblast, ve které se Samsung hodlá zlepšit.

  • Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge – Android 5.x (momentálně 5.1) Lollipop s prostředím Samsung TouchWiz
  • iPhone 6 – iOS 8.x (momentálně 8.2)

Apple i Samsung udělaly dva zásadní strategické tahy a oba se týkají bloatwaru, tedy softwaru, který je překombinovaný, obsahuje spoustu funkcí, které běžný uživatel nikdy nevyužije a zanechává po sobě v systému zbytečně velkou stopu.

Samsung, král bloatwaru, se tentokrát drží pěkně zpátky a S6 a S6 Edge budou obsahovat pouze několik přednainstalovaných programů: S Helath (fitness platforma) a S Voice (konkurence Siri/Google Now), dále standardní aplikace Google, Facebook a WhatsApp. A nakonec ještě OneDrive, OneNote a Skype kvůli nové licenční dohodě s Microsoftem.

Vlastní obchod Samsungu s Android aplikacemi bude stále dostupný, takže ti, kteří chtějí bloatware zpět, ho mohou mít, ale v porovnaní s minulými implementacemi TouchWiz jde o zásadní zeštíhlení a další zásadní důvod, proč se od S6 i S6 Edge očekává, že budou razantním krokem vpřed.

Zato Apple, známý malým množstvím bloatwaru, se stále víc a víc pasuje do role záporáka. Například iOS 8.2 nedávno přidal dvě povinné aplikace pro Apple Watch, z nichž jedna je skrytá.

tlf 7 done

Activity App – skrytá instalace na iOS 8.2 – zdroj Hamza Sood

Tím se dostává počet neodinstalovatelných aplikací v iOS 8.2 na 20: Passbook, Stocks, Weather, Calendar, Clock, FaceTime, Contacts, iBooks, Compass, Maps, Health, Newsstand, Photos, Camera, Notes, Messages, iTunes, App Store a nově i Apple Watch a Watch Activity.

Vzhledem k tomu, že Apple stále nabízí 16GB variantu iPhonů 6, se dostáváme do situace, která by byla ještě před rokem nepředstavitelná: Samsung možná nabídne lepší softwarové zpracování než Apple.

Fotoaparáty

Nakonec bude ale možná největší bitva svedena na poli fotoaparátů a tady už to skutečně začíná být zajímavé.

  • Galaxy S6 a S6 Edge – 16 megapixelů, čočka F1,9, OIS, autofocus, LED blesk – 4k video záznam. Přední strana: 5 megapixelů sensor, čočka F1,9
  • iPhone 6 a 6 Plus – 8 megapixelů, čočka F2,2, DIS, Focus Pixels, dual-LED blesk – 1080p video záznam. Přední strana: 1,2 megapixelů, čočka F2,2

Apple se ani tentokrát megapixelového závodu neúčastní. To by ale mohlo letos společnost konečně zabolet. Řada Galaxy S6 je totiž zatím nejsilnější konkurencí.

Samsung moudře nepolevil a zachoval 16megapixelové rozlišení Galaxy S5 a ještě fotoaparáty S6 a S6 Edge vylepšil ve všech ostatních aspektech. Klíčové je zakomponování optické stabilizace obrazu, které snižuje rozmazanost a roztřepenost pořízených fotek či videí, a použití nových čoček F1,9. Rané testovací záběry vypadají úžasně.

tlf 8 done

Apple iPhone 6 Plus (nahoře) vs. Samsung Galaxy S6 Edge (dole), zdroj – Niels de Boissezon pro mobilsiden.dk

Přechod na F1,9 umožňuje telefonům Galaxy pořizovat fotky nesmírně rychle a Samsung je použil na přední 5Mpx i zadní 16Mpx straně na obou modelech. Apple tedy se svými F2,2 čočkami zůstává pozadu.

Navíc to, že Apple omezuje zadní fotoaparát na 8 Mpx, znemožňuje pořizování videa ve 4K. Zatím to není až tak zásadní, ale s rostoucím počtem 4K televizí na trhu se z toho pomalu ale jistě stává důležitý faktor.

Síla applovských fotoaparátů zůstává ve vynikajícím softwaru na zpracování obrazu, kterému se Samsung snaží konkurovat softwarem vlastním, který umožňuje například zpomalit pohyb. Ještě se ale uvidí, jestli to bude fungovat.

tlf 9 done

Foťáky Galaxy S6 vs. iPhone 6. Zdroj – Jay McGregor

Takže jaká je současná prognóza? Inu, když se zkraje roku 2014 dostal na trh Galaxy S5, nastavil telefonním foťákům novou laťku. Brzy ho ale překonali jak iPhone 6, tak Nexus 6 a i samotný Samsung s modelem Galaxy Note 4. O rok později už ale očekávám, že Galaxy S6 a S6 Edge budou zase na špici a na Apple se tak u příležitosti uvedení iPhonu S6 na trh ve třetím čtvrtletí tohoto roku pěkně přitlačí.

Životnost baterie – nebezpečná zóna

Pořádně se podívejte na tato čísla. Jestli je něco, co by mělo uživatelům Galaxy S6, S6 Edge a iPhonu S6 nahánět hrůzu, pak je to kapacita jejich baterií.

  • Galaxy S6 – 2550mAh baterie
  • Galaxy S6 Edge – 2600mAh baterie
  • iPhone 6 – 1810mAh baterie

Moje dřívější recenze iPhonu 6 ukázala, že byl jen o málo lepší než jeho předchůdce 5S a intenzivní používání si vyžádá nabití dlouho před koncem dne.

Naproti tomu Galaxy S5 měl vynikající životnost baterie, ale Samsung se postaral pěkný šok, když původní 2800mAh kapacitu u obou nových modelů snížil. Galaxy S6 a S6 Edge má možná vynikající hardware i software, ale displeje bývají největším žroutem energie a od S5 se zvětšily, nemluvě o tom, že Lollipop je také vcelku náročný.

tlf 10 done
iPhone 6 ani nové mobily Galaxy nebude trápit dlouhověkost – zdroj Gordon Kelly

Takže i přes všechna vylepšení ve všem ostatním mi největší starosti dělá, že v oblasti kapacity baterie nedošlo k žádnému posunu – zvláště teď, když už u S6 nebudou vyměnitelné.

Celkově vzato nastala doba, kdy by se měli výrobci smartphonů přestat snažit o co nejtenčí produkty a raději se zaměřili na jejich výdrž.

První dojmy

Jak se ty časy mění. Když se v září dostal do obchodů iPhone 6 s displejem velikosti toho od Samsungu, vypadalo to, že je to právě Apple, kdo se opičí. Teď se role obrátily. Samsung ohromeně sledoval neskutečné prodeje iPhonu 6 a Galaxy S6 upravil tak, aby zrcadlila applí design.

V důsledku toho všeho jsou si teď tito dva velcí rivalové blíž než kdy dříve, a to je svým způsobem škoda. Rozmanitost je kořením života a Samsung, zdá se, ochotně riskuje vlastní skalní fanoušky, aby získal zákazníky doposud upřednostňující iPhone.

I tak to ale pořád může fungovat. Pro mě osobně je Galaxy S6 Edge ze všech tří telefonů nejzajímavější – po dlouhé době je to smartphone, který se nebojí zkusit něco nového a originálního.

Na druhou stranu si ale myslím, že Samsung se netrefil s cenami. Pro mě by bylo ideální, kdyby společnost vydala jen Egde, nazvala jej „Galaxy S6“, prodávala by ho za cenu současné S6 a mobil by měl snímatelný zadní kryt, vyjmutelnou baterii a rozšiřitelné úložiště.

A co by mohlo případně ještě rozvířit vody? Podle šeptandy by to mohl být Galaxy S6 Active, který by měl oproti Galaxy S6 větší baterii a byl by vodotěsný za cenu toho, že by byl trochu tlustší.

V zásadě se ale dá říct, že Apple i Samsung po letech přicházejí se skutečně zajímavými telefony a to je skvělé. Když dáme stranou kapacitu baterie, neumím si představit, že by budoucí vlastníci kteréhokoli z telefonů koupě litovali. Apple sice asi i tentokrát prodá telefonů více, ale Samsung je rozhodně zpátky ve hře.

Autor: Gordon Kelly