Do Zlína se dosud jezdilo za baťovskou architekturou nebo filmovým festivalem. Od letošního roku si zde ale můžete vychutnat i moravské art de vivre. Lenka a Aleš Lochovi totiž ve svém rodišti propojili vše, co umí a mají rádi – pomalé životní tempo a věci krásné a šetrné. 

„Náš projekt Casa Linum vznikl v době covidu, kdy jsem také porodila druhé dítě a měla jsem potřebu začít dělat věci jinak,“ vítá nás designérka Lenka Loch. Prostor dala dohromady se svým mužem Alešem, též zakladatelem oblíbené značky batohů Playbag. Jejich rodinný podnik sdružuje stylové ubytování, designové studio a budoucí prostor pro společenské eventy. 

Část stavby byla kdysi dílnou na výrobu kytar, dnes je to tichý dvorek s bazénem, lavičkou na zápraží a pobíhajícími slepicemi.

„Venkovský život uprostřed města,“ směje se jeho majitelka a otevírá dveře do apartmánu, který Lochovi zařídili tím, co už dávno měli. „V jedné zrušené baťovské továrně jsme sehnali původní židle. Aleš pak zrušil pražský showroom a překližkové desky z něj jsme použili na čela postelí. Z nikdy nepoužité látky od Vivienne Westwood jsme udělali obraz,“ vysvětluje Lenka.

Manželé se při zařizování prvního apartmánu snažili zužitkovat to, co už měli, aby ubytování mělo jejich rukopis a zároveň zbytečně nekupovali nové věci. Druhého prostoru se kreativně ujalo lokální studio Ellement, které je specialistou na baťovskou architekturu. 

Kromě dvou apartmánů nemovitost pojímá i designové studio, kde Lenka navrhuje příjemné a vzdušné oblečení ze lnu – snové šaty, lehké halenky i trenčkoty. Cesta k udržitelné módní značce vedla velkou oklikou přes Mallorcu a Londýn.

„Na Mallorcu jsem odjela v roce 1999, protože jsem měla potřebu vypadnout z tehdy šedivého Zlína,“ pouští se Lenka do vyprávění o svých cestách. „Pracovala jsem na lodích a studovala španělštinu. Ze stejného důvodu jsem pak odjela do Londýna, kde jsem vystudovala malbu na University of the Arts. Po dvanácti letech jsem se vrátila domů, porodila dceru a stihla vystudovat design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati,“ vysvětluje. 

Svou vášeň pro oděv pak spojila s oblíbenou jógou a založila si značku sportovního oblečení. Tvořila vlastní návrhy látek a šila z nich pohodlné barevné legíny. To ale bylo v době, kdy širší veřejnost pozdrav slunci teprve objevovala. Když se pojem „šavásana“ stal masovou záležitostí, nadšení pro jógovou módu u Lenky opadlo.

„Za tu dobu vyrostlo spoustu podobných značek, ale jejich výrobci si s navrhováním vzorů hlavu nelámali. Postahovali různé obrázky z internetu a ty následně tiskli. Přestalo to pro mě být zajímavé. Potřebovala jsem dělat něco propracovanějšího,“ vysvětluje Lenka. 

Na výrobu pohodlných a lehounkých šatů nyní používá především len vypěstovaný v EU, následně zpracovaný v Česku. Vše navrhuje ve Zlíně, kde je také nechává šít u zručné krejčové. Propojení módy s ubytováním jí nakonec dává smysl. Hosté, kteří v jejich Casa Linum zatím strávili několikadenní pobyt, totiž vždy zatoužili odvézt si kousek Zlína domů. A co je originálnějšího než stylový batoh od Aleše či snové šaty od Lenky? 

„Myslela jsem, že se z Londýna už nikdy nevrátím. Ale nakonec jsem spokojená. To, co jsem potřebovala, jsem si dovezla s sebou,“ říká Lenka k dalším plánům.

V Casa Linum mají totiž prázdný další prostor, který manželé chtějí zařídit pro pořádání speciálních akcí či společenských večeří. „Hodně jsem jezdila do Berlína, kde se mi velmi líbí domácí akce pořádané na dvorku pro dvacet hostů. Proto jsem už poptala i několik lidí ze Zlína, kteří skvěle vaří,“ mrká Lenka s příslibem příjemných letních večerů.

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit Lidových novin.