Česká firma Greenbuddies orientující se na development a výstavbu komerčních fotovoltaických elektráren (FVE) je známá především v zahraničí, odkud jí plyne většina jejího loňského více než třičtvrtěmiliardového obratu. V posledních letech o sobě ale dává vědět i v Česku.
Kromě běžných fotovoltaických elektráren na průmyslových halách nebo loukách vidí příležitost i v rozvoji takzvané agrovoltaiky nebo carportů, tedy parkovišť zastíněných solárními panely.
„Máme za sebou výstavbu původně největšího carportu v Rakousku. A teď definitivně dokončujeme ještě větší rakouský carport. Myslíme si, že do budoucna je toto oblast, kde se máme rozvíjet,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu spolumajitel a šéf firmy Greenbuddies Aleš Spáčil s tím, že podobný carport staví i v Česku u zdejšího sídla Coca-Coly.
Podle něj se budování i provoz fotovoltaických elektráren v Česku vyplatí, jeho výtky ale míří ke způsobu tendrů na jejich výstavbu.
„Právní princip, jakým jsou v Čechách vybírány firmy k výstavbě, není moc dobrý. Dotační podmínky nutí klienty a investory k tomu, aby upřednostnili otázku ceny jako takové. Pak dochází k tomu, že výběrové řízení na poměrně velkou elektrárnu vyhraje firma, která má dvě tři reference, z nichž ta největší je třeba desetinová než ta, o kterou soutěžili,“ vysvětluje Spáčil.
A dodává, že se to často odráží i na kvalitě výstavby elektráren.
Jak výnosný je byznys s výstavbou fotovoltaických elektráren? Jak plníme své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie a kde všude fotovoltaické elektrárny v Česku vyrostou? To vše a více si poslechněte v podcastu.