Původně měl Martin Kotmel v plánu, že bude středoškoláky učit fyziku, studium Matematicko-fyzikální fakulty ho ale nakonec přivedlo k docela jiné kariéře. Dnes vede úspěšnou instalatérskou firmu a z řemeslnických prací za pět let vybudoval podnik, který dosahuje třicetimilionového obratu. 

„Došlo mi, že se mnohem lépe než při studiu cítím na odpoledních brigádách na stavbách. Viděl jsem reálného člověka – zákazníka, který měl reálný problém. A já jsem mu ho dokázal pomocí nářadí za dvě hodiny vyřešit,“ popisuje začátky svého podnikání Martin Kotmel, se kterým se setkáváme v rámci Velkého týdne malých firem, jenž se každoročně koná jako iniciativa na podporu malých a středních podnikatelů. 

Univerzitu proto Kotmel vyměnil za šroubovák a kladivo, laboratorní plášť za montérky a šel se živit rukama. Jako živnostník začal pracovat na stavbách, kde se setkával s dalšími řemeslníky, a rychle si všiml nedostatků v oboru. „Z gymnázia a později i vysoké školy jsem byl zvyklý komunikovat profesionálně a strukturovaně, což bylo v prostředí instalatérů něco výjimečného. Viděl jsem rozpočty posílané v SMS zprávách s hrubými chybami a začalo mi docházet, že tohle je díra na trhu,“ vypráví. 

Začínající podnikatel tušil, že právě komunikační nebo organizační schopnosti jsou něco, co řadě řemeslníků chybí, spojil se proto s dalšími instalatéry a v roce 2019 založil firmu Kotmel Instalatéři. Dal si za cíl přinést na trh kvalitnější služby, než na které byli zákazníci v tomto oboru zvyklí. „Chtěl jsem, aby to bylo jinak – abychom byli vnímáni jako spolehlivá firma, která lidem šetří starosti, ne je přidělává,“ říká zakladatel společnosti, jejíž tým dnes čítá devatenáct pracovníků, z toho jedenáct řemeslníků. 

Jedním z klíčových prvků úspěchu je podle Kotmela to, že firma zaměstnává i lidi bez zkušeností, které si sama vyškolí. „Když má člověk chuť se učit, všechno ostatní se dá naučit. V našem oboru nejde jen o technické dovednosti, ale i o komunikaci a schopnost zvládat stres,“ dodává. Své zaměstnance proto systematicky vede k získání měkkých dovedností, mentoruje je a učí, jak organizovat svůj čas, zvládat práci pod tlakem či komunikovat i během složitých projektů. 

Sám Kotmel už dnes na stavbách nepracuje, soustředí se hlavně na řízení firmy a strategické plánování. „Naši řemeslníci pracují se stále novějšími technologiemi, často se tak setkávají s dosud nepoznanými výzvami. I proto se musejí neustále učit, jak zvládat všechny situace, a to nejen po technické stránce,“ vysvětluje podnikatel. 

info Foto Michael Tomeš

V duchu tohoto přesvědčení přemýšlí i nad tím, kam až může jeho podnik vyrůst. „Říkám si, proč bych z instalatérské firmy nemohl vytvořit třeba miliardový byznys?“ přiznává ambiciózně Kotmel, jehož firma letos dosáhne třicetimilionového obratu a osmiprocentního hrubého zisku. 

„Živí nás větší zakázky, často se nám daří vyhrát ty státní, které jsou složitější na administraci. Děláme ale také subdodávky pro velké stavební firmy či zakázky pro společenství vlastníků a majitele činžovních domů. Ta vysoká přidaná hodnota, kterou přinášíme klientovi, je komunikace a organizace práce. Tam, kde je to složitější na komunikaci, tam fungujeme velice dobře,“ tvrdí Kotmel a uvádí příklad výměny stoupaček v činžovním domě. „To je pro jednoho řemeslníka složité, protože se rozbije celý dům a je nutné s obyvateli vykomunikovat, kdy se bude co stavět, kdy nepoteče voda a podobně.“

Více než technickou stránku věci však pražský podnikatel považuje za nejtěžší samotný proces nastavení firmy, ať už z ekonomického, nebo z personálního hlediska. „Jsou věci, které jsou problém vždycky – inflační šoky, systémové změny, když jsou příliš časté a velké. Když se mění míra zdanění práce, škrtá se superhrubá mzda, nebo se mění sazba DPH. To jsou věci, ve kterých se složitě orientuje,“ míní zástupce malých a středních podniků, které v Česku tvoří bezmála čtyřicet procent HDP. 

Vadí mu také, že jsou podnikatelé v Česku vnímáni převážně s despektem. „Přál bych si, aby ve společnosti byla větší úcta k lidem, kteří vytvářejí byznys. Právě malé a střední podniky jsou totiž motorem naší ekonomiky,“ uzavírá Kotmel.