Česká republika je na prvním místě v tom, jak obtížné je obsadit IT pozici, a neradostný trend se stále zvyšuje. V Česku stále chybí více než dvacet tisíc IT odborníků, zatímco IT obory vysokých škol ročně absolvuje jen okolo 3700 studentů.

Na firmy to vytváří tlak podílet se na IT vzdělávání a přijímat i kandidáty s nižší odborností, než by si přály, a ty si dovzdělat. A to je příležitost právě pro ty, kteří uvažují o vstupu do IT.

Současně se ale s postupem použitelnosti umělé inteligence (AI as a Service), otevírají dveře k automatizaci a digitalizaci, na kterou dosáhne větší část naší populace, a to i díky postupu low-code a no-code řešení.

Ty některé z kroků IT vývoje maximálně usnadňují, a ještě více ukazují, že dveře do IT jsou otevřené komukoli, jen se nebát vstoupit. Jste to i vy? Pak mějte na paměti těchto pět pravidel.

Připravila je pro vás docentka a proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Barbora Bühnová.

info Foto: Martin Indruch / CC-BY
Foto: Martin Indruch / CC-BY

1. Nikdy není pozdě začít

Velký nedostatek IT odborníků podpořil vznik celé řady vzdělávacích iniciativ a materiálů, o které se jde opřít při učení se vlastně jakékoli IT dovednosti nebo odbornosti. Využíváme je denně i my, kteří v IT působíme dlouho. A věk u nich nehraje žádnou roli ani u nováčků. 

2. Složitost a dynamika IT je pro nováčka největší výhodou

Forbes Digital Premium