Česká republika je na prvním místě v tom, jak obtížné je obsadit IT pozici, a neradostný trend se stále zvyšuje. V Česku stále chybí více než dvacet tisíc IT odborníků, zatímco IT obory vysokých škol ročně absolvuje jen okolo 3700 studentů.

Na firmy to vytváří tlak podílet se na IT vzdělávání a přijímat i kandidáty s nižší odborností, než by si přály, a ty si dovzdělat. A to je příležitost právě pro ty, kteří uvažují o vstupu do IT.

Současně se ale s postupem použitelnosti umělé inteligence (AI as a Service), otevírají dveře k automatizaci a digitalizaci, na kterou dosáhne větší část naší populace, a to i díky postupu low-code a no-code řešení.

Ty některé z kroků IT vývoje maximálně usnadňují, a ještě více ukazují, že dveře do IT jsou otevřené komukoli, jen se nebát vstoupit. Jste to i vy? Pak mějte na paměti těchto pět pravidel.

Připravila je pro vás docentka a proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Barbora Bühnová.

info Foto: Martin Indruch / CC-BY
Foto: Martin Indruch / CC-BY

1. Nikdy není pozdě začít

Velký nedostatek IT odborníků podpořil vznik celé řady vzdělávacích iniciativ a materiálů, o které se jde opřít při učení se vlastně jakékoli IT dovednosti nebo odbornosti. Využíváme je denně i my, kteří v IT působíme dlouho. A věk u nich nehraje žádnou roli ani u nováčků. 

2. Složitost a dynamika IT je pro nováčka největší výhodou

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.