Už ve čtvrtek 13. června startuje v Praze největší evropská bitcoinová konference. Jaká jména z programu jejího druhého ročníku doporučujeme neminout?

Zorientovat se na konferenci s více než stovkou řečníků může být náročné. A snadno se vám může stát, že zatímco sedíte na přednášce, u které máte pocit, že byla určena pro někoho úplně jiného, na jiném místě ubíhají drahocenné minuty s kapacitou, kterou jste určitě chtěli vidět naživo.

Preference jsou samozřejmě subjektivní a nelze se stoprocentně zavděčit úplně všem – ale přesto nabízíme deset jmen, u kterých rozhodně neuděláte chybu. První pětka je přitom doslova povinností pro každého, kdo to myslí s Bitcoinem alespoň trochu vážně.

Stejně jako v loňském roce je i letos tahákem konference jedna z hlavních hvězd posledního bitcoinového býčího trhu, americký podnikatel a bitcoinový maximalista Michael J. Saylor. My ale začneme trochu jiným jménem, které možná leží v Saylorově stínu, ale je o to zajímavější.

Naším prvním tipem je Paolo Ardoino, ředitel vydavatele největšího světového stablecoinu Tether a technologický ředitel burzy Bitfinex. Ardoino je takovým Jamie Dimonem krypto světa – je v oboru déle než řada výraznějších současných bitcoinových celebrit, obklopuje ho jistá dávka kontroverze a patří mezi nejbohatší lidi v kryptu vůbec

Americký Forbes ho letos zařadil na páté místo mezi nejbohatšími kryptomiliardáři světa. Za bohatství přitom vděčí lehce kontroverznímu, ale velmi profitabilnímu byznysu společnosti Tether, navázanému na vydávání nejstaršího světového stablecoinu USDT. Se 117,5 miliardy dolarů v aktivech a více než šesti miliardami v zisku je dnes Tether nejziskovější krypto společností.

Unikátní pozice Tetheru coby poskytovatele likvidity zároveň vedla k tomu, že se Ardoino a další zakladatelé nějakým způsobem objevili u všech obřích krypto průšvihů od roku 2014 – rozhodně má tedy během čtvrteční panelové diskuse The Evolution of Mining o čem vyprávět.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Naším druhým tipem je pak zmíněný Michael Saylor. Saylorova byznysově-analytická softwarová společnost MicroStrategy, kterou spoluzaložil a spoluvlastní, nastartovala trend uchovávání bitcoinu v korporátních pokladnách jako opatření proti inflaci. Stalo se tak poté, co v roce 2020 nakoupila bitcoin za více než miliardu dolarů.

Svoji strategii – bitcoin do pokladny pouze přidávat – firma neopustila ani během medvědího trhu roku 2022, navzdory skutečnosti, že obří množství bitcoinu v rezervách poslalo ke dnu jak akcie MicroStrategy, tak Saylorův osobní majetek: vypadl dokonce z kryptomiliardářského žebříčku.  

Letos se do něj opět vrátil, dokonce na pozici čtvrtého nejbohatšího člověka v kryptu. Ještě více než samotný bitcoin na tom má nejspíš podíl nárůst hodnoty akcií MicroStrategy.

Třetím jménem v našem seznamu doporučení je Adam Back, spoluzakladatel a ředitel kanadského bitcoinového jednorožce Blockstream. Z něj se dlouhodobě rekrutují přední bitcoinoví vývojáři a zároveň jde o jednu z nejdůležitějších infrastrukturních společností v bitcoinovém ekosystému.

Back bude mít na konferenci mimo jiné blok, kdy se jej budete moci zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Martti Malmi je pozapomenutý finský softwarový inženýr, který na začátku roku rozvířil vody krypta poté, kdy zveřejnil historii své soukromé korespondence se Satoshim Nakamotem, původním tvůrcem bitcoinu. Krom toho v roce 2009 uskutečnil první známou směnu bitcoinů za dolar, kdy prodal 5050 bitcoinů za 5,05 dolaru.

Dnes pracuje na webovém klientu Iris pro decentralizovaný sociální protokol Nostr, což je v podstatě decentralizovaná síť X (bez Elona Muska). Na konferenci si ho budete moci poslechnout například v bloku Nostr: All Your Silos Are Broken.

Aaron van Wirdum možná není tak velká bitcoinová celebrita jako předchozí jména, ale do našeho seznamu rozhodně patří – mimořádné technologické novináře, zvládající smysluplně a bez přílišné zkratky zprostředkovat technologická zaříkávadla běžnému publiku, stále počítáme na prstech horních končetin.

Holandský novinář vede tištěné vydání časopisu Bitcoin Magazine, pro který kdysi psal i Vitalik Buterin. Až díky jeho textům jsem například v roce 2016 pochopil, jak přesně funguje bitcoinový Lightning Network. Wirduma můžete slyšet například během nedělní panelové diskuse Back to Cypherpunk, a v mezičase si přečíst náš rozhovor.     

Zbytek jmen, která byste na letošním BTC Prague neměli minout? Především Charles Guillemet, technologický ředitel nejrozšířenější hardwarové kryptopeněženky Ledger.

Dalším důležitým jménem je Peter Todd, bitcoinový vývojář, který jako první přišel s kontroverzní myšlenkou, že by bezpečnosti bitcoinové sítě prospěla od určitého bodu spíše stabilní emise než donekonečna se opakující halving. Zajistí se tak podle něj dostatečná motivace pro těžaře – a přitom neztratí ani vzácnost, neboť při stabilní emisi by měla inflace bitcoinu stejně konvergovat k nule.

Za pozornost určitě bude stát proslov Filipa Nováka, který se v ČNB věnuje compliance a prevenci praní špinavých peněz na kapitálových trzích, a když už jsme u československých jmen, tak určitě neprohloupíte poslechem spoluzakladatele SatoshiLabs Pavola Sticka Rusnáka, jehož vlajková firma Trezor bude na konferenci oznamovat nový produkt.

A nevynechejte ani dalšího prestižního spoluzakladatele Jana Čapkačeské minerské společnosti Braiins.