Léky na cukrovku, které mají jako sekundární účinek snížení hmotnosti, a proto se začínají používat jako léky proti obezitě, jsou ve světě stále populárnější. Na vlně módy hubnutí bez dlouhých diet a cvičení se vezou farmaceutické společnosti, jejichž jména byla před několika lety neznámá, ale dnes patří k nejhodnotnějším firmám na světě.
Patří mezi ně i americká společnost Eli Lilly, která je podle zahraničních analytiků na nejlepší cestě stát se první farmaceutickou firmou, která počátkem příštího roku dosáhne bilionové hodnoty.
Po impériu Warrena Buffetta Berkshire Hathaway by se Eli Lilly stala teprve druhou společností s bilionovou nálepkou, pokud bychom vynechali technologické giganty.
Nejhodnotnější šampioni
Snad každý už zřejmě slyšel o dánské společnosti Novo Nordisk, jejíž lék na cukrovku 2. typu Ozempic dostal spolu s lékem Wegovy určeným k léčbě obezity nálepku „léky na hubnutí“.
Díky tomu se dánská společnost stala jednou z nejhodnotnějších evropských společností a předstihla dokonce i gigant LVMH nejbohatšího muže Evropy Bernarda Arnaulta, který stojí za značkami jako Louis Vuitton, Dior nebo Tiffany.
Na začátku září dosáhla hodnota dánské společnosti Novo Nordisk 586 miliard dolarů. Pro představu: to je zhruba tolik, kolik činí kombinovaná hodnota „lovebrand“ značek Netflix (285,7 miliardy dolarů) a Coca-Cola (306,6 miliardy dolarů). A zmíněný luxusní konglomerát LVMH měl začátku září hodnotu 346 miliard dolarů.
Léky původně vyvinuté k léčbě cukrovky fungují na podobném principu – jejich doprovodným účinkem je snížení pocitu hladu a zpomalení vyprazdňování žaludku, čímž vyvolávají delší pocit sytosti.
Jako přípravky proti obezitě si je proto oblíbilo mnoho lidí, včetně hollywoodských celebrit, jako je třeba moderátorka Oprah Winfrey, herečka Rebel Wilson, zpěvačka Kelly Clarkson nebo influencerka Khloé Kardashian. A když se k tomu tyto celebrity přiznaly na veřejnosti, mezi Američany to poptávku po těchto lécích ještě více podpořilo.
Eli Lilly a její léky
Dánská společnost Novo Nordisk je pro našince možná známější i tím, že se blíží k pozici nejhodnotnější evropské firmy, ale k bilionové hodnotě má stále ještě daleko.
Jak už jsme zmínili, mnohem blíže má k tomuto milníku americká farmaceutická společnost Eli Lilly. Její historie sahá až do roku 1876 a jako první na světě začala hromadně vyrábět vakcínu proti dětské obrně. Jejími dosud nejznámějšími léky jsou antidepresivum Prozac, antipsychotikum Zyprexa a inzulinové injekce Humalog a Humulin.
Poměrně nedávno se však zapsala do povědomí veřejnosti právě léky na léčbu cukrovky a obezity. V roce 2022 schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) její lék na cukrovku 2. typu Mounjaro a v listopadu loňského roku komise schválila použití přípravku Zepbound pro léčbu obezity. Oba léky pracují na bázi stejné účinné látky tirzepatidu.
Podle výsledků společnosti Eli Lilly za druhé čtvrtletí, které byly zveřejněny koncem srpna, tyto dva léky nyní tvoří až čtyřicet procent celkových příjmů společnosti. Farmaceutická společnost za tohle období vykázala tržby ve výši 11,3 miliardy dolarů, což je o více než třicet procent více než za stejné období loňského roku.
Růstu firma dosáhla zejména na trzích mimo Spojené státy, kde uvedla na trh injekční přípravek Mounjaro KwikPen s plněným perem. Ten je nyní dostupný také v Česku.
Bilionové vyhlídky
Tržní hodnota společnosti v současné době dosahuje téměř 865 miliard dolarů. Poté, co však firma zveřejnila už zmíněné výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku, její akcie vystřelily o osm procent. A od začátku roku její akcie vzrostly o 65 procent.
Společnost nicméně očekává, že poroste dál, už jen proto, že v říjnu by měla získat od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení k používání přípravku Zepbound také k léčbě obstrukční spánkové apnoe, kterou často trpí lidé s cukrovkou 2. typu nebo lidé s nadváhou.
Největší společnosti, které chtějí prorazit s léky proti obezitě
Eli Lilly – 856 miliard dolarů
Novo Nordisk – 587 miliard dolarů
Pfizer – 162 miliard dolarů
Amgen – 155 miliard dolarů
Viking Therapeutics – 5,4 miliardy dolarů
Structure Therapeutics – 2,1 miliardy dolarů
Poznámka: Společnosti jsou uspořádány podle tržní kapitalizace k 8. září 2024.
Společnost by také koncem roku měla zveřejnit výsledky klinických studií, které mají ukázat účinnost jejího léku Zepbound ve srovnání s konkurenčním lékem Wegovy od dánské společnosti Novo Nordisk.
Podle analytiků společnosti BestBrokers by díky všem těmto faktorům mohla farmaceutická společnost Eli Lilly dosáhnout bilionového ocenění již na začátku příštího roku.
Nové zlaté vejce
Společnosti, které vyvíjejí léky, jenž se dají využít na léčbu obezity a regulaci hmotnosti, zkrátka vzaly Wall Street útokem. Již nyní se tato skupina léků ukazuje jako jedna z nejlukrativnějších v historii. Kombinovaný prodej léků Wegovy a Zepbound dosáhl v posledním čtvrtletí téměř třinácti miliard dolarů.
Podle analytiků společnosti FactSet, kteří mimo jiné očekávají, že Zepbound od Eli Lilly získá náskok před svými konkurenty, by jejich společný prodej mohl do konce letošního roku dosáhnout téměř osmnáct miliard dolarů.
Na trhu však bude místo pro oba hráče. Podle loňské analýzy americké banky JP Morgan bude mít trh s léky proti obezitě do roku 2030 hodnotu až 100 miliard dolarů ročně a tyto léky bude užívat až devět procent americké populace, tedy zhruba třicet milionů Američanů. A pak je tu samozřejmě také zbytek světa.
Klub velkých hráčů
Mezi sedm nejhodnotnějších společností světa v současnosti patří Apple (3,51 bilionu dolarů), Microsoft (3,1 bilionu dolarů), čipový gigant Nvidia (tři biliony dolarů), mateřská společnost Googlu Alphabet (dva biliony dolarů), internetový obchod Amazon (1,8 bilionu dolarů), mateřská společnost sociálních sítí Facebook a Instagram Meta (1,3 bilionu dolarů) a nejnověji i Buffettův investiční konglomerát Berkshire Hathaway (jeden bilion dolarů).
A velmi brzy mezi ně bude pravděpodobně patřit také Eli Lilly.