Na krátký test nám do redakce přistál nejnovější patnáctipalcový model MacBooku Air s M4 čipem v novém Sky Blue, tedy blankytně modrém provedení. Jaké jsou hlavní dojmy?

Každému je jasné, že na nejtenčí řadě MacBooků jde hlavně o mobilitu, eleganci a výdrž. Poslední generace vybavená M4 čipem s 10-jádrovým CPU a GPU, 16 GB operační paměti (kvůli umělé inteligenci) a dostatečným místem na disku už v základní výbavě příjemně překvapí i v dalších ohledech. Tím prvním, což je pro prémiově vnímaný Apple celkem neobvyklé, je na něj překvapivě příznivá cena – alespoň tedy v jeho základní konfiguraci.

Za námi testovaný model s 512GB SSD pamětí si již trochu připlatíte, vyjde vás na 42 990 korun. V základní verzi s 256GB úložištěm jej ale pořídíte už za 36 990 korun a menší 13″ verze pak dokonce začíná těsně pod třiceti tisíci.


Když k tomu připočteme na patnáctipalcový notebook špičkové reproduktory, 12MP webkameru s funkcí Center Stage, podporu dvou externích displejů (s otevřeným notebookem), super tenký rámeček displeje, rychlejší porty a opět trochu vytuněnou výdrž baterie, která údajně vydrží až osmnáct hodin, budou se negativa hledat docela obtížně.

Zmínit z nich můžeme hlavně absenci Face ID, místo něhož zde stále najdeme jen čtečku otisku prstů, minimalistické množství portů – kromě nabíjecího MagSafe 3 jen dva Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C porty a na pravé straně osamocený 3,5mm jack – a drobnou kosmetickou vadu v podobě výřezu v displeji. Toho si ale na první pohled možná ani nevšimnete. Pro někoho může být minusem také prémiový příplatek za upgrade.

Kdo vyžaduje nadstandard, ten si totiž samozřejmě pořádně připlatí – zejména za dodatečnou operační paměť a místo na disku, na to jsme ale u Apple zvyklí. Teoreticky by mohl mít přístroj ještě Wi-Fi 7, to už bychom ale byli s cenou trochu jinde.

MacBook Air uvnitř sebe skrývá nejnovější SoC M4 čip, který již známe z MacBooků Pro a iPadů Pro. V recenzované konfiguraci to konkrétně znamenalo desetijádrový procesor se čtyřmi výkonnými a šesti úspornými jádry, desetijádrový grafický procesor a šestnáctijádrový neuronový procesor pro umělou inteligenci.

V benchmarku Geekbench 6 si vedl překvapivě dobře a jen lehce zaostal za verzí MacBook Pro se stejným čipem. Nižší výkon by zde nemusel jít na vrub ošizené verze čipu, ale jedné z historicky typických designových vlastností modelů Air, kterou je absence aktivního chlazení v podobě ventilátoru.

Poměrně vysoký výkon každopádně nijak přístroji neubírá na kompaktnosti. Notebook, který jsme měli v ruce, je tlustý jen lehce přes centimetr, váží lehce přes jeden a půl kila a má rozměry 34,04 × 23,76 × 1,15 cm.

Pokud jde o displej, Liquid Retina (s údajným jasem až 500 nitů), rozlišením 2880 x 1864 pixelů a 60 Hz obnovovací frekvencí není nic, co by uživatele, kteří se již setkali s loňskou generací, nějak ohromilo. Na druhé straně, když něco velmi dobře funguje, proč to měnit.

Čímž se oslím můstkem dostáváme ke klávesnici. Je to stará dobrá a pohotová klávesnice, kterou uživatelé Airů dobře znají (pár drobných změn doznaly popisky na klávesách). Zajímavostí je, že patnáctipalcová i menší třináctipalcová varianta mají stejné klávesnice. V případě většího modelu ale Apple využil volný prostor pro další reproduktory, celkem jich model obsahuje neuvěřitelných šest (menší model má čtyři).

Na první dotek zůstává beze změny také haptický touchpad, což je ale opět v daném případě víc než dobře.

Ze softwarových funkcí macOS Sequoia, kterou Apple uvedl na trh koncem loňského roku, bych vyzdvihl návykovou funkci zrcadlení vašeho iPhone (iPhone Mirroring). Díky ní můžete pohodlně obsluhovat svůj telefon přímo z počítače.

A finální verdikt? Apple byl vždy synonymem prémiové kvality za velmi prémiové ceny, s novým MacBook Air, pokud pomineme nákladné upgrady, ale dostáváme výbornou kvalitu za mimořádně slušnou cenu. Zkrátka férovou nabídku. Je dokonce tak férová, že se docela zapotíte, abyste našli podobně drahou srovnatelnou konkurenci. To je u Apple něco nového, snad to nebude naposledy.