Štěstí. Tak zní hlavní téma třiadvacátého ročníku obří přehlídky Designblok, která se od 6. do 10. října rozprostře po několika místech Prahy. Představí se na ní víc než dvě stovky umělců z Česka a po loňských pandemických opatřeních znovu i ze zahraničí.
Téma Štěstí má navázat na složité období posledních dvou let poznamenaných koronavirovou krizí. „Za poslední dva roky vznikla spousta nových značek, mnoho firem získalo novou energii,“ řekl kreativní ředitel festivalu Jiří Macek. „Uvědomili jsme si, že je víc potřeba přemýšlet o udržitelnosti, o soucitu a hodnotách. A já doufám, že letošní Designblok toho bude plný,“ dodal.
Hlavní novinkou bude rozšíření Designbloku do nových prostor, konkrétně do dvou pater Uměleckoprůmyslového muzea naproti budově Rudolfina. Centrálním bodem festivalu ale stejně jako loni zůstane Gabriel Loci, prostor někdejšího kláštera sv. Gabriela na Smíchově.
„Srdcem Designbloku pak bude v něm umístěná Designérie. Celý prostor ambitu, kde se původně nacházela rajská zahrada, se promění ve velkou Do It Youself oázu,“ vysvětlil Macek. Kralovat v ní bude dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal, držitelé ceny Grand Czech Design 2020.
„K tématu štěstí jsme přistoupili tak, že si ho návštěvníci budou muset odpracovat. Ústřední bod výstavy proto bude workshop, kde si kdokoliv bude smět podle našeho návodu vyrobit lampu Tension, kterou si následně odnese domů. Jak se říká, že štěstí prochází žaludkem, tak tady bude procházet rukama,“ plánuje Eduard Hermann.
Velký prostor na Designbloku po třech letech opět dostane i čerstvě sedmdesátiletá návrhářka a designérka Liběna Rochová. V prostorách Gabriel Loci se její tvorba dotkne dvou instalací.
Tou první bude průřez její tvorbou postavený na devíti modelech vycházející z kolekce oděvů, obuvi a doplňků, které loni věnovala Uměleckoprůmyslovému muzeu v Brně. Její název je Dar a podtitul Štěstí je dar.
Druhá její instalace bude osmnáct metrů velký světelný objekt, na kterém pracuje s vizuálním umělcem Markem Šilpochem. „Nechtěla jsem představit oděv, chci představit také něco snovějšího, spirituálnějšího. Nechte se překvapit, víc prozrazovat nebudu,“ sdělila Liběna Rochová.
Nebude chybět ani výstavní konceptuální prostor Art House pod názvem Překrásná kra. V designu scénografa Marka Cpina a pod kurátorským výběrem Jany Zielinski a Jiřího Macka se v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci představí více než desítka současných českých designérů skla.
Ústředním exponátem bude lustr Memento Mori od Maxima Velčovského pro Lasvit, který bude vytažen na původní kostelní kladku objevenou v útrobách kostela. Na kře samotné pak budou „plout“ díla Lukáše Nováka, Dechem, Ronyho Plesla, Mariety Tedenacové a mnoha dalších autorů. Součástí programu bude od 1. října také panelová výstava na Kampě, která vyzdvihne to nejlepší z letošního ročníku.
Prostory Uměleckoprůmyslového muzea budou patřit hlavně projektu Rodinné stříbro, který vznikl ve spolupráci s magazínem Forbes. Představí se v nich české firmy, které se starají o rodinný poklad a know-how, například Petrof, Moser, Tkalsovna Kubák, Brokis a řada dalších.
Ani letošek se však neobejde bez opatření souvisejících s pandemií koronaviru. Návštěva Designbloku bude možná jen po předchozí rezervaci časového slotu, buď dopoledního mezi 10.00 a 15.00, nebo odpoledního od 15.00 do 21.00.
Vedle povinných respirátorů pak bude potřeba se ještě prokázat ukončeným očkováním, platným testem nebo potvrzením o prodělání covidu-19. Předprodej vstupenek na serveru Goout už běží. Dospělí platí 350 korun. Děti padesátikorunu.