Zástupci amerického výrobce Lockheed Martin v Česku tento týden jednali s představiteli českých firem o možné průmyslové spolupráci. První oficiální jednání o potenciálu průmyslové spolupráce při pořízení letounů F-35 s jejich výrobcem vedli také představitelé státního podniku LOM Praha a ministerstva obrany, sdělila mluvčí úřadu Klára Krištofíková.
Zástupci firem a ministerstva mluvili o výcviku pilotů a pozemního personálu i o zajištění údržby a oprav při zajišťování životního cyklu letounu a výcvikových simulátorů. „Pro LOM Praha je projekt případné akvizice a implementace letounu F-35 do výzbroje Armády České republiky další profesní výzvou v realizaci našich unikátních schopností jak v oblasti oprav a servisu letecké techniky i výcviku, tak ve výzkumu a vývoji simulačních technologií,“ uvedl ředitel podniku Jiří Protiva.
Připomněl také nákup amerických vrtulníků, na jejichž zavádění či údržbě se LOM Praha bude také podílet. Oba projekty označil za „portfolio budoucnosti“, pro které je státní podnik připraven adekvátně transformovat své schopnosti.
Tým společnosti Lockheed Martin se podle Krištofíkové po zbytek tohoto týdne věnoval i jednáním s „českým průmyslem pro identifikaci vhodných projektů průmyslové spolupráce“. Poznamenala, že americká firma mapuje schopnosti českého obranného průmyslu průběžně od minulého roku, v říjnu se například v Praze průmyslového dne zúčastnilo šest desítek firem z kosmického, leteckého a obranného průmyslu. Další jednání s Lockheed Martin o průmyslové spolupráci se uskuteční na počátku roku, doplnila.
Česko na základě vládního rozhodnutí z léta chce ze Spojených států pořídit 24 strojů F-35. Ministryně obrany Jana Černochová byla pověřena, aby vládě do října příštího roku předložila dojednané podmínky. Poté kabinet rozhodne, zda F-35 v českém letectví vystřídají nyní využívané gripeny.
Pronájem švédských gripenů skončí v roce 2027, česká armáda poté může využít dvouletou opci. Zahájit jednání s vládou Spojených států o případném nákupu amerických strojů doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje tzv. páté generace. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současné době právě F-35. Stejné stroje si pořídilo nebo v dohledné době plánuje pořídit několik evropských zemí.
Rozhodnutí vlády vyvolalo nelibost švédského výrobce Saab. V prohlášení v červenci uvedl, že očekával, že bude mít švédská vláda transparentní možnost představit svou nabídku. Gripeny budou podle firmy splňovat požadavky českého letectva nejméně do roku 2040.