Stál uprostřed lesa, utopený pod cestou, nějakých pět kilometrů od středočeského Kácova. Na první pohled obyčejný malý srub, ovšem s nepřehlédnutelným nápisem na dveřích: „Vzhledem k opakovaným krádežím vybavení, které má leda tak citovou hodnotu, a nepochopitelnému poškozování cizí věci při dobývání se do chaty jsme se v ní rozhodli rozmístit pasti. Pokud se do nich chytíte, jedině dobře. Nám už je to jedno.“

Varování, kvůli kterému si tu lesní budku u Sázavy doteď pamatuju, vyjadřuje docela přesně pocity mnoha vlastníků podobných chat a chatiček, kteří si už skoro zvykli, že jarní sezona začíná sčítáním škod.

Nějaký půlrok poté mám ten nápis před očima zase. V holešovické zasedačce naproti mně sedí Jiří Horyna a Tomáš Čermák ze softwarové společnosti eMan a přímo přede mnou jejich bílá krabička, které říkají Minialarm. „Má to v sobě pohledový senzor, gyroskop, teploměr, mikrofon, čidlo vlhkosti a Bluetooth. Živí to čtyři tužkové baterie a zařízení díky nim dokáže fungovat bez starostí dva roky,“ představuje nový výrobek ředitel eManu Jiří Horyna.

Zakladatelé společnosti eMan a tvůrci Minialarmu Michal Košek, Tomáš Čermák, Jiří Horyna a Jan Horyna. Foto: eMan

Hlavní ideou patnáctičlenného týmu, který na novince vyšíval přes rok, bylo vyvinout levný alarm s cenou okolo dvou tisíc korun, který by si mohl dát člověk do bytu, garáže, hotelového pokoje, sklepa nebo právě hojně vykrádané chaty. Zkrátka tam, kde se klasický alarm za desítky tisíc montovat nevyplatí nebo to ani nejde, protože na dané místo nevede elektřina.

„Důležité pro nás bylo, aby vše bylo intuitivní. Zařízení na stránce jednoduše spárujete s mobilem, a jakmile přístroj zachytí v okolí nějaký pohyb, zvuk, případně ho někdo zezadu popadne, přijde vám okamžitě varování. Poté můžete zavolat na uložená čísla a incident ihned řešit,“ pokračuje Horyna, který má s alarmem velké plány.

Firma totiž dokonale zachytila trend rozvoje nízkoenergetických sítí, jako je NB-IoT nebo Sigfox. Ty nabízejí sice nižší přenosové rychlosti než klasické mobilní sítě, ale díky tomu jsou zase extrémně nenáročné na spotřebu energie připojovaných zařízení. Když k tomu připočteme výborné pokrytí signálem, jsou ideální pro napojení nejrůznějších čidel, senzorů a podobně.

Právě proto může Minialarm ležet na stole dva roky bez výměny baterií. Výrobek, jehož vývoj stál společnost eMan 18 milionů, má zatím provizorní design vzniklý na 3D tiskárně, vyrobeno je přes 200 kusů a čeká se na sériovou výrobu. Pro devět let fungující zakázkový softwarehouse eMan je Minialarm prvním počinem na poli hardwaru. Právě v dodávání kompletních řešení ale vidí pražská firma budoucnost.

Minialarm Foto: Minialarm.com

„Celý ten segment bude procházet významným vývojem. Domácnosti se budou automatizovat a nejrůznější krabičky spolu budou komunikovat. Budoucnost chytré domácnosti bude řídit jeden centrální mozek, na který budou napojené nitky specializovaných softwarů a hardwarů, jež tu hlavu doplní. A právě tam se chceme dostat a podobná zařízení dodávat,“ vysvětluje Horyna.

Firma tak v současnosti navazuje spolupráci s důležitými výrobci zámků, oken a dalších nedílných součástí domácnosti, se kterými by v budoucnu vytvořila harmonický domácí ekosystém. S jedním je ale potřeba počítat. Chytrá domácnost s energeticky nenáročným alarmem na stole znamená i větší přehled o vašich aktivitách. „S tím alarmem jsme spárovaní doma všichni, a díky jednoduché notifikaci tedy hned víme, kdy kdo přišel domů. To už se mi vymstilo. Když jsem se vrátil z práce neplánovaně dřív, chtěl jsem si dát pohov, ale manželka mě hned zaúkolovala, abych vyzvedl děti.“