Svůj první web naprogramoval v šesti letech, od té doby vyvinul aplikaci na odhalování deepfakes či překlad znakového jazyka, která zaujala i v OSN. Devatenáctiletého studenta Stanfordu proto jen málokdo nazve jinak než géniem.
Rodák z Prahy dnes zkoumá se špičkovými vědci za oceánem nástrahy AI a svými výzkumy upozorňuje na to, jak snadné je zneužít důvěry veřejnosti k šíření nepravdivých sdělení.
Více se o Matyášovi i jeho práci s americkou CNN, pro niž vytvořil vůbec první napodobeninu moderátora, která by dokázala bez povšimnutí odmoderovat večerní zprávy, dozvíte v únorovém vydání magazínu Forbes.
Dotazník Diany Cam Van Nguyen
Co děláte?
Jsem filmařka, konkrétně režisérka a výtvarnice.
—
Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2022?
Gerry Rafferty – Right Down the Line, Omega – Gyöngyhajú lány, Billy Swan – Don’t Be Cruel
—
Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj dívala nonstop?
Bývaly doby, kdy mě seriál opravdu pohltil a nemohla jsem přestat, třeba O.C., Gilmorova děvčata nebo Hra o trůny. Čím jsem starší, tím jsem střídmější a na seriálech už nebývám závislá.
—
Jakou knihu jste naposledy četla?
Edouard Louis – Dějiny násilí.
—
Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?
Instagram.
—
Instagram, nebo TikTok? A proč?
Instagram, protože patřím mezi generaci mileniálů.
—
Kdo je podle vás ideální prezident (ze všech lidí na planetě, i nežijících)?
Zuzana Čaputová.
—
Představte si Česko v roce 2053. Jak vypadá?
Tyhle predikce mi nikdy moc nešly. Doufám, že společnost bude méně rozdělená a více otevřená všem minoritám, víc západní. Vkládám velké naděje do mladší generace, která se lépe postará o klimatickou krizi a dopady lidské činnosti.
—
Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohla dosáhnout jiného snu, co by to bylo?
Kdybych nebyla filmařka, tak bych si přála mít svoji keramickou dílnu a celé dny bych jen pracovala s hlínou a glazovala.
