Spolu s Janem Slámou a Pavlem Ihmem se rozhodl ve svých šestnácti letech bojovat proti šikaně založením aplikace FaceUp (česká verze platformy se jmenuje Nenech to být – NNTB). Ta umožňuje žákům pomocí jednoduchého formuláře anonymně upozornit na to, když se nějaký spolužák necítí v kolektivu dobře, a nově také pomáhá s řešením whistleblowingu. Aktuálně má aplikace klienty z Česka i ze zahraničí, patří mezi ně i Sportisimo, AAA Auto, DPD nebo Pilulka a používá ji zároveň každá třetí škola u nás. Zastoupení má FaceUp taky v JAR a Keni.
David Špunar měl díky studiu na gymnáziu se zaměřením na programování kolem sebe spoustu programátorů, a mohl tak už ve třinácti začít dělat první digitální projekty. První vlaštovkou byla mobilní aplikace Taháky do kapsy, která zaznamenala v té době úspěch a měla přes sto tisíc uživatelů. Následně vytvořil mobilní hru 5 sekund, která byla v době svého vzniku druhou nejpopulárnější v žebříčku Google Play, předběhla ji jen světově virální hra Pokémon GO.
Od patnácti se David věnoval vývoji na zakázku a pokračuje v tom dodnes pod hlavičkou společnosti Resolvio. V šestnácti letech se za účelem podnikání nechal zplnoletnit a spoluzaložil startup FaceUp Technology. Ten se během covidu rozšířil do nového odvětví, a to mezi firmy. Mimo FaceUp se věnuje Nadačnímu fondu Nenech to být, který se zaměřuje na prevenci a osvětu v boji proti šikaně a domácímu násilí.
Sleduj Davida:
Davidův dotazník
—
Co děláte?
Podnikám v oblasti IT a pomáhám v boji proti šikaně na školách po celém světě.
—
Co byste letos chtěl dokázat a/nebo se naučit?
Chtěl bych se naučit víc spát a pít méně kávy.
—
Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?
Billie Eilish – ilomilo, Tame Impala – The Less I Know the Better, Billie Eilish – Bored.
—
Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj díval nonstop?
Nonstop zatím žádný, ale pár hodin v kuse jsem sledoval Squid Game.
—
Jaký podcast rádi posloucháte?
Měl jsem rád podcast Černá čísla, snad brzy vyjdou další epizody.
—
Do čeho investujete peníze?
Aktuálně hodně do zdraví.
—
Vaše guilty pleasure je...
Zbožňuji jídlo v letadle.
—
Co je víc – tradice, nebo inovace?
Ve většině případů jsem fanouškem inovací. Výjimkou jsou například Vánoce. Pro ty mám připravený seznam tradic, bez kterých by se neobešly – od šupiny pod talířem až po lití olova.
—
Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?
Měli bychom se přestat bát dělat rozhodnutí. Věřím, že právě proaktivita a schopnost se rozhodovat jsou klíčové atributy, které posouvají jednotlivce i společnost kupředu.
—
Koruna, nebo euro? A proč?
Z pohledu byznysu euro. Zjednodušuje obchod se zahraničím.
—
Jak bude vypadat Česko za deset let?
Mělo by určitě využívat svou jedinečnou polohu v srdci Evropy a být spojkou mezi dalšími zeměmi – například v oblasti dopravní infrastruktury.
—
Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátil?
Česka si vážím hlavně z důvodu bezpečnosti. Čím více zemí světa navštěvuji, tím raději se vracím zpět domů.
—
Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?
Slack.
—
Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohl dosáhnout jiného snu, co by to bylo?
Baví mě létání a adrenalin, takže bych možná místo podnikání pilotoval nějakou linku nad bermudským trojúhelníkem.