Pohádka Stanislava Drápely nespočívá v políbení spící princezny, nýbrž ve snaze o to, aby se neprobudily spící nádorové buňky. Podaří-li se mu to, přijde šťastný konec pro mnohé. Takto lze velmi laicky popsat, čím se mladý vědec působící na prestižním institutu Moffitt Cancer Center v americké Tampě zabývá. Usiluje o lepší pochopení takzvaných dormantních (spících) nádorových buněk, které unikají současné terapii a které metastazují do dalších orgánů, v nichž po „probuzení“ tvoří sekundární nádor, příčinu tragického konce většiny nádorových onemocnění. „Můj sen je přijít na způsob, jak tyto spící buňky spolehlivě diagnostikovat, bez toho nemůžeme uvažovat o způsobech jejich eliminace,“ říká mladý výzkumník v oboru molekulární onkologie.
Už coby student Masarykovy univerzity v Brně získával Stanislav řadu ocenění, poté se přesunul za oceán, kde jsou oproti Česku nejen pro základní výzkum absolutně nesrovnatelné podmínky. Přesto hodlá vědec po pár letech zamířit do vlasti zpět – jeho ambicí je zde postavit a vést vlastní výzkumnou skupinu. „Chci pracovat v Česku a tím vrátit státu to, co do mě investoval, cítím vůči němu v tomto směru dluh.“
Sleduj Stanislava:
Stanislavův dotazník
—
Co děláte?
Pracuji jako vědecko-výzkumný pracovník v oboru molekulární onkologie na Institutu pro léčbu nádorových onemocnění.
—
Co byste letos chtěl dokázat a/nebo se naučit?
Chtěl bych co nejvíce posunout hranice svého vědění a ve spolupráci s onkology přispět ke zlepšení diagnostiky a léčby pokročilých nádorových onemocnění.
—
Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?
The Killers – Mr. Brightside, Franz Ferdinand – Take Me Out, Joe Cocker – Summer in the City.
—
Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj díval nonstop?
The Big Bang Theory, asi jediný.
—
Jaký podcast rádi posloucháte?
ČT sport podcasty, TheoryLab, Věda 24.
—
Do čeho investujete peníze?
Do cestování a zážitků. A do hodinek.
—
Vaše guilty pleasure je...
Čokoláda.
—
Co je víc – tradice, nebo inovace?
Záleží na úhlu pohledu, ale spíše inovace. Tradice s sebou bohužel přináší jistou zónu komfortu, a bez inovace bychom tedy jako populace nebyli tam, kde jsme.
—
Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?
Měli bychom se naučit naslouchat, projevovat respekt, spolupracovat a pokusit se racionálně vyhodnocovat všední i složitější problémy na základě faktů. Měli bychom přestat soudit na základě předsudků a skončit s neustálou destruktivní kritikou všeho a všech.
—
Koruna, nebo euro? A proč?
Koruna. Ze dvou důvodů. Historický – jde o symbol naší státnosti a svrchovanosti, symbol, který bychom neměli ztratit. Ekonomický – koruna umožňuje vykonávat svébytnou měnovou politiku, a poskytuje tak měnovou suverenitu. Kromě toho, přechod na euro by výrazně urychlil rozevírání ekonomických nůžek a nejvíc ochromil právě ty, co to nejméně potřebují.
—
Jak bude vypadat Česko za deset let?
Věřím v Česko, které se přiblíží Západu a bude moderním státem. Česko, které poskytne mladým lidem přijatelné podmínky k jejich rozvoji. Česko, které zajistí kvalitní život lidem v penzi. A především Česko, ve kterém „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“.
—
Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátil?
Ačkoli momentálně žijeme s manželkou v USA, na Česko jsme nezanevřeli. Kromě toho, že máme na Moravě rodinu a přátele, cítíme k Česku silné pouto a plánujeme se vrátit bez toho, aby se něco muselo stát.
—
Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?
Safari a Spotify.
—
Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohl dosáhnout jiného snu, co by to bylo?
Chtěl bych být pilotem stíhacího letounu.