Ve Spojených státech se věnuje výzkumu umělé inteligence (aktuálně ve startupu Anthropic), automatizaci vědy a taky použití AI v oblasti kvantových počítačů a astrofyziky. Na sklonku roku dokončil doktorát z teorie hlubokého strojového učení na Stanfordu, během něj strávil rok v Google Brain, kde vedl několik výzkumných projektů. Jako vědec pracoval i ve společnosti DeepMind. Fořt vystudoval na Cambridgi aplikovanou matematiku a teoretickou fyziku, specializoval se na černé díry. Předsedal Cambridge University Astronomical Society, učí astronomii na letních táborech a věnuje se organizaci Astronomické olympiády. Její mezinárodní kolo ještě jako student na střední škole vyhrál.
Sleduj Stanislava:
Stanislavův dotazník
—
Co děláte?
Krok po kroku se snažím pracovat na vývoji takzvané obecné umělé inteligence – mým cílem je naučit počítače přemýšlet na úrovni přinejmenším lidské, a to na široké paletě problémů od psaní poezie, chápání obsahu videa až po programování.
—
Co byste letos chtěl dokázat a/nebo se naučit?
Rád bych se letos konečně po pěti letech na pacifickém pobřeží naučil surfovat.
—
Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?
Většinu času na Spotify trávím poslechem podcastů, ale při práci rád poslouchám energický elektroswing od skupiny Caravan Palace.
—
Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj díval nonstop?
Mám moc rád The Expanse, a to jak knihy, tak seriál. Je to pro mě za poslední dobu to nejlepší science fiction, na které jsem narazil. Mám za sebou už šest sérií seriálu, devět knih a několik novel k tomu.
—
Jaký podcast rádi posloucháte?
Můj oblíbený podcast se jmenuje 80,000 Hours. Jeho epizody jsou dlouhé a do hloubky jdoucí konverzace (někdy i přes čtyři hodiny) o nejpalčivějších problémech světa a o tom, jak člověk může přispět k jejich vyřešení.
—
Do čeho investujete peníze?
Nejsem příliš sofistikovaný investor, takže jde o standardní mix indexových fondů, cenných papírů a kryptoměn.
—
Vaše guilty pleasure je...
Skoro určitě to bude Twitter a na těsném druhém místě pročítání blogů a substacků, které se mi nekonečně kumulují v aplikaci Pocket.
—
Co je víc – tradice, nebo inovace?
Tradice bez inovací riskují stagnaci a kolaps, zatímco inovace bez tradice riskují nezamýšlené důsledky. Sám jsem velký technooptimista, a proto se kloním směrem k inovacím – jsem přesvědčený, že bez nich nemáme jako druh šanci přežít další staletí a už vůbec ne naplnit svůj dlouhodobý potenciál.
—
Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?
Svět se od doby, kdy se nám průmyslovou revolucí podařilo uprchnout z Malthusiánské pasti, relativně rychle zlepšuje. To ale neznamená, že by vše bylo dokonalé. Z dlouhodobého pohledu doufám, že se nám podaří vyhnout velkým existenciálním hrozbám, jako je globální jaderná válka, zásadní změna klimatu, rizika biotechnologií a přirozených pandemií a eventuálně rizikům plynoucím z umělé inteligence. Krátkodobě jsou mi sympatické uhlíkové daně a naopak málo sympatií mám pro zavírání nízkouhlíkových zdrojů energie, jako jsou jaderné elektrárny.
—
Koruna, nebo euro? A proč?
Nemám na problematiku vhodné měny pro Českou republiku vyhraněný názor. Pokud bych se měl rozhodnout, dal bych nejspíše na argumenty lidí, kteří se touto otázkou dlouhodobě a odborně zabývají.
—
Jak bude vypadat Česko za deset let?
Česko je úžasná země s velkým potenciálem a skvělými lidmi. Doufám, že se nám v dalším desetiletí podaří zvyšovat kvalitu života, udržovat nízkou příjmovou nerovnost a investovat do vědy, inovací a vzdělávání.
—
Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátil?
Poslední léta jsem žil převážně v zahraničí – v Británii během bakaláře a ve Švýcarsku a v USA během doktorátu. Česko je skvělá země, do které se rád a hodně často vracím... a v budoucnu tu plánuji trávit více času.
—
Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?
Dost času trávím poslechem knih a podcastů na Audible a Spotify. Většinu mého času s aplikacemi ale určitě zabere Twitter, na kterém jsem aktivně zapojen v síti výzkumníků věnujících se umělé inteligenci, strojovému učení, matematice a fyzice. Myslím, že pokud se člověk dokáže vyhnout dopaminové pasti věčného scrollování, jsou sociální média skvělým nástrojem ke spolupráci a rozšiřování horizontů.
—
Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohl dosáhnout jiného snu, co by to bylo?
V paralelním životě bych se rád věnoval biologii a biotechnologiím. Největším cílem by samozřejmě bylo vyřešit stárnutí a smrt. Naštěstí na tomhle problému i dnes intenzivně pracuje hodně lidí, takže můžu v klidu zůstat u umělé inteligence.