Podnikat začal ve třinácti letech. Od herních serverů a tvorby webů se dostal až k platformě Reknihy, která dává knihám druhý život. Nejde přitom o typický online antikvariát. Firma s obratem třináct milionů korun si vybírá jen tituly v dobrém stavu a s původními majiteli si dělí provizi půl na půl. Snaží se udržet knihy v oběhu co nejdéle, stejně jako obaly, ve kterých je zasílá. Část peněz z prodeje také dává na záchranu deštných pralesů. Jen loni firma a její zákazníci přispěli organizaci Rainforest Trust přes 74 tisíc korun, což odpovídá záchraně pralesů o rozloze asi 700 hektarů. I díky tomu Tadeáš Kula v roce 2021 zvítězil v kategorii Mladí lídři Cen SDGs pro společensky prospěšné projekty.
Sleduj Tadeáše:
Tadeášův dotazník
—
Co děláte?
Aktivuji ležící knížky v českých poličkách.
—
Co byste letos chtěl dokázat a/nebo se naučit?
Dokázat a naučit se škálovat firmu v takovém rozsahu, jak jsme si naplánovali. Čeká nás v Reknihách perný rok.
—
Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?
Train – Drive By, David Guetta – Memories, Black Eyed Peas – I Gotta Feeling... ano, opravdu mé nejposlouchanější roku 2021.
—
Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj díval nonstop?
Billions.
—
Jaký podcast rádi posloucháte?
What Bitcoin Did.
—
Do čeho investujete peníze?
Blockchain.
—
Vaše guilty pleasure je...
Chození do sauny.
—
Co je víc – tradice, nebo inovace?
Moc si na tradice nehraju. Své svátky i narozeniny často přeskakuji bez povšimnutí a ani ty větší jako Vánoce a Nový rok moc nehrotím. Tradicí je pro mě se každý den o jedno procento zlepšovat v tom, co dělám... a ve firmě, kterou řídím. Let’s keep it movin’.
—
Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?
Mít vzdělávání jako prioritu č. 1 a podporovat kritické myšlení. Komedie K zemi hleď je vtipnou cestou, jak tu myšlenku někomu předat.
—
Koruna, nebo euro? A proč?
Jaká by byla otázka za deset let, budou tu obě? Proč si ulehčovat jen obchod v EU, nechceme být rovnou globální? Jsou cestou centralizované měny? Proč nezavést více možností? Moc otázek, na které nejsem kvalifikovaný odpovědět. :)
—
Jak bude vypadat Česko za deset let?
Od toho jsou tu povolanější. Ale pokud mám vypíchnout jednu věc, uvědomme si, jak unikátní je mít vlastní vyhledávač (jedna ze tří zemí). Jako jedni z mála odoláváme také plnému vstupu Amazonu. Zásilkovna je česká. Rohlík. Opravdu se mi líbí, co děláme na „těch internetech“ a že aspoň v tomhle jsme suverénní. Udržme si inovativní firmy v Česku.
—
Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátil?
Vždycky když se vrátím z Asie, cítím se, jako kdybych přijel do Švýcarska. Nadhled, který se dá zajistit jen cestováním do chudších zemí. Mám za sebou skoro třicet zemí a vracím se do ČR – upřímně –, protože je to comfortable, ale fakt si tu žijeme skvěle, a navíc ta satira everywhere. Love it.
—
Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?
Twitter.
—
Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohl dosáhnout jiného snu, co by to bylo?
Budovat něco, jako dělá Strike. Jak Mallers postupně jedné zemi – s vysokým podílem „remittance“ na HDP – za druhou pomáhá jednoduchým systémem na posílání peněz. Dle jeho slov se občas jedná až o padesát procent částky, která nejde nadnárodní korporaci, ale zůstává rodinám v zemích jako El Salvador nebo Argentina. Takže pro mě by byl sen pomáhat milionům občanů zemí světa bojovat proti často nespravedlivým finančním nerovnováhám ve společnosti. To může řešit spoustu problémů. Třeba aby společnost měla více času na vzdělávání a právě to kritické myšlení.