Její vášní je IT a její tempo je obdivuhodné. Iva nastoupila pod rodným jménem Vondrová do poradenské společnosti KPMG před šesti lety, ještě při studiích na Fakultě informatiky a statistiky VŠE.
Jejím tématem jsou technologie, informační systémy a kybernetická bezpečnost, s níž pomáhá největším firmám na trhu. V rámci týmu Risk Consulting a IT Advisory se specializací na informační a kybernetickou bezpečnost se dále věnuje IT auditům a projektům z oblasti forenzních technologií.
„Ruku v ruce s vývojem technologií roste vyspělost a počet kybernetických útoků – od úniku dat až po celé zablokované systémy. S tím velkým firmám pomáháme. Hledáme, kde na ně mohou číhat hrozby a rizika, kde jsou vzhledem ke svému oboru podnikání z hlediska kyberbezpečnosti nejzranitelnější,“ popisuje žena, jež dnes spolu s dalšími manažery řídí tým tří desítek lidí.
Věnuje se i mentoringu mladších kolegů a studentů své alma mater, kde si zároveň dělá doktorát.
Dotazník Ivy Suché
Co děláte?
Pomáhám společnostem docílit vyšší úrovně maturity jejich IT prostředí a kybernetické bezpečnosti.
—
Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2023?
1. Linkin Park – Numb, 2. Green Day – American Idiot, 3. A Life Divided – Anybody Out There.
—
Kterou knihu jste naposledy četla? A líbila se vám?
James Swallow: Hacker. Navzdory tomu, nebo možná právě proto, že je mi téma oborově blízké, jsem od knihy (posledního dílu trilogie Nomád) čekala trochu víc. Na druhou stranu mě vyloženě nezklamala a četla se mi hezky.
—
Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?
Bohužel to bude pracovní mail a Teams. V rámci prokrastinace má velký podíl Instagram a svůj prostor dostává i Spotify.
—
Kdo vám v životě dal nejlepší radu a jak zněla?
Můj pradědeček. Radu mám zprostředkovaně od své maminky a zní, že bych se neměla zbytečně patlat v minulosti, ale žít přítomností a koukat se do budoucnosti. Minulost už stejně nezměním, můžu se z ní však poučit a mít o to lepší budoucnost.
—
Kdo je váš největší vzor a proč?
Vyloženě vzor nemám. Pokud bych měla někoho jmenovat, byla by to například Marie Curie, Madeleine Albright či Michelle Obama, tedy ženy, které se dokázaly prosadit i v mužsky dominantním prostředí, inspirovat a podpořit ostatní ženy v jejich cestě „nestandardním“ oborem.
—
Jaký je váš nejúčinnější lifehack?
Možná to není úplně lifehack, ale řídím se tím, že když to nejde napoprvé, vyjde to napodruhé nebo napodesáté. Je nutné se nevzdat, dál zkoušet a pokračovat v hledání odpovědi, k nalezení často může pomoci strýček Google.
—
Kdybyste se mohla setkat s kýmkoli (žijícím či nežijícím), kdo by to byl a proč?
Napadá mě můj vzdálený příbuzný, prastrýček, hudební skladatel Gustav Mahler, pobavila bych se s ním o hudbě a cestování. Možná bychom si spolu mohli i zahrát na klavír.
—
Čím jste chtěla být jako malá?
Lékařkou. Líbila se mi hlavní postava lékařky v seriálu Nemocnice na kraji města, ale časem se ukázalo, že z velkých ran a krve nejsem úplně nadšená. Následovala fáze (sportovní) redaktorky, právničky a účetní (po babičce), až jsem z toho všeho po letech skončila u IT.
—
Bojoval byste raději s jednou kachnou o velikosti koně, nebo se sto koňmi o velikosti kachny? A proč?
Vybrala bych si spíše boj proti sto koním o velikosti kachny. V rámci boje s přesilou bych využila velikostní převahu a také vyvýšené body, kam by malý kůň nevyskočil.