Nebojíme se jít i za hranice Brna. Základem ale vždy zůstane dobrý falafel
Bistro Falafelo funguje teprve dva roky, ale za tu dobu už se z něj stala jedna z povinných zastávek pro všechny foodies v Brně. Izraelský falafel, pitu, sabich ze smaženého lilku a další pochoutky tu podávají dva usměvaví Slováci – vystudovaná muzikálová herečka Martina Farkašová a bývalý masér Slavo Valaštek.
Výrazně žlutou barvu fasády jejich bistra na Pekařské ulici v Brně rozhodně nepřehlédnete. „Chtěli jsme vyčnívat i na pohled,“ směje se sympatická manželská dvojice. K podniku vás ale zdaleka přiláká i vůně jejich falafelu.
Připravují ho čerstvý, mražené polotovary jim nesmí do domu. Některé dny tu v otevřené kuchyni před zraky zákazníků uválí a usmaží až tisíc kuliček. Falafel v Brně frčí a bistro sbírá pochvaly i od rodilých Izraelců. „Nejkrásnější je autenticita a jednoduchost receptu,“ říká Slavo.
Tajný recept jako podpora na startu
Recept na pravý izraelský falafel přivezli do Brna z Londýna, kde oba byli na zkušené. Slavo ho získal od majitele legendárního podniku Falafel King na Portobello Road. „Na začátku jsem pro něj myl nádobí a čepoval limonády a nakonec jsem byl jediný, kdo ho dokázal zastoupit a všechna jídla dělat s ním,“ vzpomíná na práci u Shloma, svérázného šéfa a dnes kamaráda.
„Recept na falafel nikomu nesvěřil třicet let, ale nám ho jako výraz vděčnosti a podpory věnoval, když jsme se stěhovali z ostrovů do Brna,“ doplňuje obrázek Izraelce, kterého jeho londýnští zákazníci znají spíš jako uzavřeného morouse.
Že recept na slavný portobellský falafel funguje i na Moravě, se mladý pár přesvědčil hned po otevření bistra. Jakmile ho ochutnal první student z Izraele, na sítích se objevily oslavné ódy. „Během hodiny k nám přišlo dalších patnáct Izraelců a stále přicházeli další,“ vzpomíná Martina, které tu neřeknou jinak než Maťa.
Dnes je Falafelo pevnou součástí brněnské gastro scény, většina hostů sem míří cíleně. Občas se ale najdou i tací, kteří se přijdou jen podívat anebo se nechají zlákat vůní. „A když zjistí, že se tu smaží cizrna, jako hrdí masožravci se otočí a odejdou,“ usmívají se majitelé podniku.
Stovky chlebů skončily v koši
S vegetariánským jídlem to v Česku neměli snadné. V prvním roce objížděli festivaly, aby vyzkoušeli, kde se uchytnou, jenomže mezi burgery a grilovaným vepřovým občas zůstali skoro bez tržby a stovky pita chlebů museli vyhodit do koše.
„Zjistili jsme, že falafel a pivo není dobrá kombinace,“ podotýká Slavo.
A tak radši vsadili na blízkovýchodní atmosféru bistra, kterou pomáhají dotvořit záplavy květin a tradiční hudba. Do nabídky přibylo několik dalších jídel, od delikátního humusu či houbové šavarmy přes sabich až po rajčatovou šakšuku.
O Falafelu postupně začaly psát lokální časopisy, dostalo se do Gastromapy Lukáše Hejlíka a začali ho vyhledávat nejen Brňáci.
„Gastro scéna v Brně se za posledních několik let hodně posunula. Mnoho mladých lidí, kteří nabrali zkušenosti v zahraničí, tu otevírá bistra a restaurace a dělají to kvalitně a zajímavě pro zákazníky,“ popisuje Slavo.
S Martinou rád brněnské podniky testuje. „Jsme velcí jedlíci, takže jíme v jiných restauracích často. Už když jsme byli v Londýně, tak jsme se občas jen tak sebrali a odletěli si do Brna na víkend za pivem a gastronomií,“ dodává s tím, že konkurenci bere jako vlastní motor. „Kdybychom stagnovali, nemáme šanci přežít,“ vysvětluje.
Pár, který se zná od dětství, nedávno založil rodinu a i pro Falafelo má velké plány. „Chceme jít do větších prostor a otevřít si restauraci, ve které propojíme gastro zážitky s kulturními – živou hudbou, vystoupením umělců a možná i nějakými improvizačními večery. Nebojíme se jít s naším konceptem i za hranice Brna. Základem ale vždy zůstane dobrý falafel,“ zdůrazňuje Maťa.