Jak udělat z odpadu nový zdroj? Přesně tím se na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity zabývá Barbora Jankovičová. Zkoumá enzymy, které rozkládají složitou strukturu odpadní rostlinné biomasy.
Coby doktorandka se podílí na vývoji systému, v němž by bakterie dokázaly zpracovávat odpadní rostlinnou biomasu (jako je například sláma a piliny) a vytvářet z ní užitečné chemikálie.
Z nich by se mohly vyrábět například rozložitelné plasty nebo látky potřebné pro farmaceutický průmysl. V lednu projekt představila na vědeckém summitu v Singapuru, je aktivní v popularizaci vědy.
Sama za největší úspěch považuje špičkové umístění v celosvětové soutěži v syntetické biologii iGEM. Studentský tým vedla a během dvou let spolu s ním dokázala vytvořit dva vědecké projekty, které v mezinárodním klání získaly zlaté medaile.
Barbora Jankovičová a její dotazník
Co dělám?
V rámci doktorského studia se věnuji inženýrství bakterií pro použití v biotechnologiích.
—
Při které skladbě se cítím jako main character?
Survival od Muse. Pouštím si ji před každou zkouškou, vždycky mě nakopne k výkonu.
—
Squid Game, nebo White Lotus?
Outlander!
—
Kterou knihu jsem naposledy četla?
Momentálně už poněkolikáté čtu Persuasion od Jane Austen, společně s podcastem, který knihu literárně rozebírá.
—
Jak se starám o své duševní zdraví?
I když to v akademické sféře není úplně obvyklé, snažím se držet si zdravou rovnováhu mezi prací a volným časem.
Pokud něco úplně nehoří, tak po večerech nepracuji z domu, ale trávím čas s partnerem, čtu si, věnuji se kreativním koníčkům nebo chodím do přírody.
Možná to zní jako normální věc, ale během několika minulých let jsem si na tohle nedávala pozor a skoro jsem vyhořela, takže je to pro mě krok kupředu.
—
Která část mé práce mě činí nejšťastnější?
Učení se, objevování nových věcí a posouvání limitů toho, co mikroorganismy dokážou. Vždycky, když se nad tím zamyslím, se mi to zdá neuvěřitelné a fascinující.
—
Se kterou aplikací trávím nejvíc času?
Rozhodně Spotify. Několik hodin denně poslouchám různé podcasty, zejména o vědě a o literatuře. Dělají mi společnost hlavně při dojíždění, vaření a uklízení, ale taky při některých rutinních činnostech v laboratoři.
—
K čemu používám umělou inteligenci?
Používám ChatGPT, když rychle potřebuji odpověď na nějakou otázku. V podstatě mi v tomhle nahrazuje klasické googlení. Dál taky používám DeepL pro uhlazování textů v angličtině.
A pak různé AI nástroje určené k vyhledávání vědecké literatury. Především u nich je samozřejmě potřeba říci, že si výsledky musím vždy pořádně zkontrolovat a ověřit.
—
Z čeho mám v životě největší strach?
Vím, že podle Albuse Brumbála je to jen další velké dobrodružství, ale ze smrti. Bojím se ztráty blízkých a neexistence.
—
Kdybych kromě toho, co dnes dělám, mohla dosáhnout jiného snu, co by to bylo?
Kdybych se nevěnovala bioinženýrství, vykopávala bych dinosaury! To by minimálně řeklo mé mladší já. Mé současné já by chtělo dělat něco, co by pomohlo k tomu, aby se vědecké poznatky rychleji a efektivněji uplatňovaly v praxi. Akorát nevím, z jakého kariérního postu bych to mohla dokázat.