Naučit roboty, co mají dělat – ale bez programování? Pro spoustu továren splněný sen, na kterém pracuje Megi Mejdrechová.
Vývojářka pokročilých robotických technologií a počítačového vidění udělala před čtyřmi lety krok do startupového světa a se dvěma dalšími absolventy Strojní fakulty ČVUT založila firmu RoboTwin.
Ta automatizuje výrobu v továrnách a učí roboty napodobovat lidskou práci – a to bez složitého programování, zato za pomoci umělé inteligence. Integruje přitom do procesu automatizace dělníky, kteří robota učí jednoduše záznamem svých pohybů.
Co bylo na začátku ideou inspirovanou její diplomovou prací, vyrostlo ve startup, který meziročně ztrojnásobil tržby, má pilotní projekty v Evropě i Americe a aktuálně nabírá na palubu první investory.
Mejdrechová má za sebou vědeckou kariéru v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT, což je špičkové výzkumné a inovační centrum zaměřené na mezioborový výzkum v oblasti AI a autonomních systémů.
Je také držitelkou prestižní Ceny Wernera von Siemense za inovace v oblasti průmyslu 4.0. Více o ní a RoboTwinu si přečtěte v únorovém Forbesu.
Megi Mejdrechová a její dotazník
Co dělám?
Jako CTO a co-founder technologického startupu RoboTwin pomáhám automatizovat výrobní průmysl díky našemu inovativnímu no-code řešení na učení robotů.
—
Při které skladbě se cítím jako main character?
Talking Heads – Once in a Lifetime.
—
Squid Game, nebo White Lotus?
Raději filmy. První jsem neviděla, druhé jsem si musela dokonce vygooglit. Naposledy, když jsem si pouštěla seriál, to byla jedna stará epizoda The Office.
—
Kterou knihu jsem naposledy četla?
Proč jsme tak naštvané od Šárky Homfray.
—
Jak se starám o své duševní zdraví?
Snažím se být co nejčastěji v kontaktu s lidmi, které mám ráda, kteří mají rádi mě a se kterými je mi dobře, a uvědomovat si, že to je v životě hrozně důležitá věc.
—
Která část mé práce mě činí nejšťastnější?
Když vidím, že to dává smysl – lidem v průmyslu, lidem u nás v týmu a mně.
—
Se kterou aplikací trávím nejvíc času?
WhatsApp a Deník N. S každou tak půl hodiny denně. Taky na pár vteřin, ale často otvírám Aladina na předpověď počasí, to je moje forma mikroprokrastinace.
—
K čemu používám umělou inteligenci?
Osobně používám AI při psaní kódu, jako nápovědu, když integruji nějakou novou technologii, a na rychlé shrnutí vědeckých článků, které nemám čas podrobně číst. AI je zabudovaná i do produktu, který v našem startupu vyvíjíme.
—
Z čeho mám v životě největší strach?
Že se jako lidé odcizíme sami sobě i svým blízkým a budeme pak všichni nešťastní.
—
Kdybych kromě toho, co dnes dělám, mohla dosáhnout jiného snu, co by to bylo?
Vůbec neřešit peníze a pracovat v nezisku na tom, aby měli holky a kluci, ženy a muži stejné příležitosti. A každý bez ohledu na sociodemografickou situaci mohl dělat to, v čem je dobrý a co dělá rád.