zakladatel a CEO investiční platformy Investown
33 let
Zakladatel a CEO české crowdfundingové platformy Investown, která lidem zjednodušuje investice do nemovitostí a developerských projektů prostřednictvím mikroinvestic. Má bohaté zkušenosti s finančními trhy a jeho cílem je zpřístupnit investování široké veřejnosti.
Jak využíváte digitální technologie a AI? Jaký mají vliv na vaši práci?
Digitální technologie a AI využíváme k nahrazení šimpanzí práce, která stejně nikoho nebaví. Od té doby, co jsme do provozu implementovali AI, se nám zásadně snížila potřeba hirovat nové lidi, ti současní toho udělají mnohem více. Obrat Investownu je o čtyřicet procent vyšší než před půl rokem, a přitom máme podobný počet lidí.
Jak vnímáte oblast ESG a její vliv na budoucnost byznysu?
Pracujeme na podpoře několika ESG charitativních projektů, ale zatím jsme neměli potřebu řešit nějaké energetické štítky u budov. Během následujících pár let nás to nicméně čeká. Z pohledu investičního byznysu to pro nás bude fajn, nicméně nezávidím těm, kdo developerské projekty budou muset realizovat, ani těm, kdo si ty byty či domy budou kupovat. Vše bude o nemalé peníze dražší.
Jaký je váš názor na práci na dálku?
Nijak pozitivní, je to dost nešťastná móda. My jsme to měřili a lidé, kteří jsou častěji na home officu, mají až o třicet procent horší výsledky. U některých týmů, jako jsou například programátoři, to funguje, ale u většiny ostatních je to silně negativní. Lépe této módě vzdorují starší ročníky.
Co podle vás znamená work-life balance?
Jde o eufemismus pro to, čemu se dříve říkalo lenost nebo nedostatek ambicí. Naštěstí máme ve firmě lidi, kteří to raději rychle a tvrdě odpracují, aby mohli jít ve čtyřiceti do důchodu. Je to ale každého volba – kdo chce průměrný plat a život, může raději trávit čas s přáteli a cestovat. Pak se ale nemůže divit, že zatímco jeho kamarádi si užívají, on sedí v kanceláři.
Co obdivujete na dnešní nastupující generaci?
Nastupující generace zatím moc k obdivu nenabízí, často se vymlouvá. Výjimky, které vyniknou, si ale vydělají více, než jsme mohli my, když se snažili všichni. Matadoři z devadesátých let tvrdě pracovali, aby se Česká republika dostala tam, kde je dnes. Inspiruje mě jejich řád, disciplína a pracovitost, a proto si vybírám starší mentory 45+, kteří uměli z ničeho vytvořit velké věci.
Jsou podle vás mladí dost slyšet? A proč?
Pokud za mladší považujeme i věk třicet až pětačtyřicet let, ani ti nejsou slyšet, což je vidět na aktuální ekonomické transformaci ČR. Diskusi dominují starší podnikatelé a technologické firmy, které vytvářejí vysokou hodnotu, zůstávají na okraji. Namísto inspirace úspěšnými zahraničními firmami se podporuje zastaralý průmysl. Je nutný dialog mezi novou generací a zkušenými matadory k nalezení společné cesty.
Co byste chtěl dělat, až vám bude šedesát?
Rád bych udělal inkubátor pro úspěšné české technologické firmy, které už jsou úspěšné v ČR, ale nevědí, jak expandovat. Náš HDP nebude nikdy zajímavě růst, pokud se nezaměříme na export technologií. Bohužel v Česku málokdo ví, jak úspěšně expandovat, a to i kvůli tomu, že nás to nikdo ani neučil. Takže bych rád předával know-how ohledně salesu a marketingu na globální škále, a ne na lokální.
Jak jste si představoval svoji kariéru, když vám bylo dvacet?
Vždycky jsem chtěl dělat a dělal jsem technologické firmy, které budou v tom oboru nejlepší na světě. Myslel jsem si, že do třiceti už budu v důchodu, ale to jsem se krutě mýlil. Musel jsem udělat hodně chyb, abych vůbec zjistil, jak dělat úspěšný byznys.
Jaký je váš osobní vzkaz nastupující generaci?
Vždycky je někde někdo, kdo bude pracovat chytřeji než vy. Pokud chcete být opravdu úspěšní, chce to kromě chytré práce investovat i hodně času, až pak můžete dosáhnout čehokoli.