šéf zákaznických řešení, Česká spořitelna
48 let
Vystudoval ekonomii na Technické univerzitě v Ostravě. Ve Spořitelně pracuje přes pětadvacet let. Začínal na pobočce v Olomouci a postupně se vypracoval k manažerským pozicím v prodejní síti. V posledních letech byl ředitelem zodpovědným za podporu a rozvoj celé pobočkové sítě, následně šéfem sekce Financování spotřeby a bydlení. Nyní se věnuje rozvoji zákaznických řešení v oblasti úvěrů, pojištění, depozit a investic.
Jak využíváte digitální technologie a AI? Jaký mají vliv na vaši práci?
Stali jsme se v podstatě technologickou firmou, naše vývojové týmy jsou složeny ze 75 procent IT specialistů. Testujeme AI, která nám pomáhá s dokumenty a zrychluje odpovědi na help linkách. Osobně používám ChatGPT-4, který mi radí, kam investovat.
Jak vnímáte oblast ESG a její vliv na budoucnost byznysu?
V retailovém bankovnictví se zaměřujeme především na energetickou náročnost a soběstačnost budov. S ohledem na to, že budovy v České republice jsou stále velmi energeticky náročné, považuji tento směr za velmi důležitý. Mimochodem, už nyní financujeme zhruba třicet procent investičních záměrů typu výstavby a rekonstrukce tímto směrem. Problémem je přílišná komplexnost toho, co máme splňovat, a nepropojenost ESG cílů s českou legislativou.
Jaký je váš názor na práci na dálku?
Je to nový trend, který vyžaduje především mladá generace. Buď ho uchopíme jako příležitost, nebo nám jeho ignorace bude škodit, takže podporuji zdravý poměr práce z domu a kanceláře. Občas si rádi „sáhneme“ na talenty, které pracují i 95 procent času z domova. Tento režim ale už vyžaduje jiné řízení, důvěru a disciplínu ze všech stran.
Co podle vás znamená work-life balance?
Pro mě je to oddělení práce a soukromí. Osobně tyto dvě věci neslučuji a vždy se věnuji buď práci, nebo rodině. Například večer už zpravidla nevyřizuji žádné pracovní věci, což platí i o dovolených. Není to směr pro dnešní generaci, které se tyto záležitosti tak nějak prolínají, já si už ale asi nechám „svůj “režim.
Co obdivujete na dnešní nastupující generaci?
Svým způsobem jsou mnohem vyrovnanější, významně flexibilnější a myšlenkově mnohem méně svázaní než my.
Co obdivujete na generaci byznysových matadorů?
Neustálou chuť se angažovat a odevzdat poměrně mnoho ze své energie práci – jsme více oddaní a bereme práci více jako poslání.
Jsou podle vás mladí dost slyšet? A proč?
Myslím, že ano, ale obecně se jim špatně daří v kultuře korporací, tam je hromada překážek. Kvůli tomu ztrácíme i talentované lidi – chtějí více svobody a to jim velké firmy, natož třeba státní organizace, nejsou prozatím schopné dát.
Jak jste si představoval svoji kariéru, když vám bylo dvacet?
Říkal jsem si, že bych tak nějak mohl většinu života vést pobočku banky na malém městě, což se mi stalo, když mi bylo třiadvacet. Za tři roky už jsem měl na starosti jednu z největších poboček v republice. Mám ale neskutečnou kliku na firmu a lidi kolem sebe.
Jaký je váš osobní vzkaz nastupující generaci?
Zázraky se moc nedějí, drž si pokoru a uč se, pak budeš super, to mi věř.