chirurg, spoluzakladatel uLékaře.cz
47 let
Jako chirurg střídá operační sál v nemocnici s polniími podmínkami na misích Lékařů bez hranic, o nichž pak píše knihy. K tomu všemu se před lety vydal na další misi, která je z našeho pohledu minimálně stejně důležitá – medicínu chce ve velkém popularizovat i mezi laiky a díky platformě uLékaře.cz online propojuje lékaře s pacienty, klade velký důraz na digitalizaci a využívání technologií.
Jak využíváte digitální technologie a AI? Jaký mají vliv na vaši práci?
Běžně používám placenou verzi ChatGPT 4.0. Jako lékař využívám AI k hodnocení výstupů ze zobrazovacích metod, jako je rentgen. AI se masivně používá pro vyhodnocení dat v obrázcích a křivkách (EKG, EEG atd.). V telefonu mám řadu mobilních aplikací, které sleduji a které mi pomáhají v praxi, například symptom checker ADA.
Jak vnímáte oblast ESG a její vliv na budoucnost byznysu?
ESG je zajímavý koncept s potenciálem přinést mnoho dobrého. U větších firem je klíčová část G – governance, což jsem naplno uplatnil v neziskové organizaci Ministr zdraví, inspirován zkušenostmi i z Lékařů bez hranic. Social (S) se snažíme naplňovat třeba na platformě uLékaře, kde nenabízíme nic menšího než zdraví do firem v obou pilířích, tj. fyzické i duševní. To je za mě S jako vyšité. Environmental (E) neumím komentovat, doufám však, že bude mít pozitivní vliv.
Jaký je váš názor na práci na dálku?
Jako chirurg pracuji primárně offline, ale telemedicína a digitální komunikace šetří čas a minimalizují byrokracii. Rovnováhu mezi prací z domova a kanceláře (3 : 2) považuji za důležitou pro kreativitu a socializaci.
Co podle vás znamená work-life balance?
To je těžce individuální. Pro mě je práce zábavou, koníčkem i relaxem, možností objevovat, seznamovat se, diskutovat, tvořit. Nemám rád, když se to zveličuje, hlavně od těch, které práce nenaplňuje. Mám rád myšlenku rovnováhy. Každý by měl hledat práci, která ho baví, nepracovat jen kvůli výplatě. Život je nejvíc. Jeho smysl je nejvíc. Být s těmi, které milujete, je nejdůležitější.
Co obdivujete na dnešní nastupující generaci?
Obdivuji sebevědomí nastupující generace, pokud je postavené na správných hodnotách. Já jsem vyrostl v autoritářském prostředí chirurgie zavánějícím dobou c. k. monarchie. To současná generace jasně objevila a řekla ne. Tleskám. Jenom prosím neříkat ne a pak se jít nudit do kavárny, protože takhle to dělají všichni.
Co obdivujete na generaci byznysových matadorů?
Obdivuji jejich zápal, schopnost obklopit se lepšími, spolupracovat, přiznávat fuckupy, a když srdce hoří, jít nakonec i tam, kde to číselně nedává smysl.
Jsou podle vás mladí dost slyšet? A proč?
V mé „bublině“ slyšet jsou, ale obecně to nedokážu posoudit. Bohužel je v Česku fenomén podrytého duševního zdraví, zejména u mladých. I tohle téma by mělo být více slyšet. Taky bych si přál, aby si mladí uměli poradit lépe, a dokonce se třeba i lépe organizovat. Nemám ale rád rozdělení na mladé a staré.
Jak jste si představoval svoji kariéru, když vám bylo dvacet?
Chtěl jsem být strojař, možná pilot. Ale to už jsem dva roky studoval medicínu, což byl nejdřív omyl z neznalosti a pak celoživotní láska. V chirurgii jsem trochu strojní inženýr a to, co v ní postrádám, doháním za kniplem letadla. Když bych si znovu volil, byl bych doktor na vesmírné misi k Marsu.
Jaký je váš osobní vzkaz starší generaci?
Nebojte se chyb! Když je uděláte, poučte se, jděte dál. Nevzdávejte to. Má to smysl, je to váš život. Mé celoživotní krédo je: Do your best and fuck the rest.