20
21 mld. Kč
+4 mld. Kč (oproti žebříčku 2022)
průmysl
zdravotnictví
Moravia Steel
Třinecké železárny, Agel
selfmade, privatizace
- Od oceláren ke zdravotnictví: muž, který zbohatl už v 90. letech během privatizace, dnes ovládá nejen Třinecké železárny a skupinu Moravia Steel, ale vlastní i Agel, jednoho z největších poskytovatelů soukromé zdravotní péče ve střední Evropě.
- Ačkoli tvrdí, že investice do zdravotnictví je filantropie, investuje do něj už řadu let stovky milionů korun ročně.
- Jeho vášní je lov, mluví o sobě jako o myslivci, vlastní rozsáhlé honitby a za lovem i cestuje.
Ocel nad zlato! Impérium Moravia Steel, které nitranský rodák s českým občanstvím Tomáš Chrenek ovládá s trojicí dalších slovenských miliardářů, zažilo zcela rekordní rok. Tržby se skupině zvedly z loňských 58,2 miliardy na letošních 75,4 miliardy korun, hrubý provozní zisk EBITDA pak vyskočil z loňských 6,8 miliardy korun dokonce na víc než 10 miliard.
Skupina přitom musela překonávat řadu náročných výzev. Po covidovém útlumu přišla válka na Ukrajině a s ní spojené přerušení tradičních dodávek železné rudy či dalších surovin.
„Došlo k bezprecedentnímu nárůstu cen energií a dvouciferné inflaci. Hutnictví a ocelářství v EU navíc zásadně ovlivňují drahé emisní povolenky anebo rovněž nestabilita dodávek pro evropský automobilový průmysl,“ vypočítává Tomáš Chrenek který je největším akcionářem skupiny.
Do ní vedle firem orientovaných na hutnictví železa, kovoobrábění, strojírenskou výrobu či obchod se souvisejícími produkty patří třeba i Barrandovská studia nebo hokejový klub Oceláři Třinec.
Součástí Chrenkova je ale i zdravotnická skupina Agel, která v Česku provozuje 14 nemocnic, síť poliklinik, lékáren, laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení a zaměstnává přes 16,5 tisíce lidí. Od roku 2006 Agel působí také na Slovensku.