- Jedná se o průměr tržeb a zisku EBITDA za poslední tři roky.
Zdeněk Černý kdysi v uničovském Unexu jako zaměstnanec dostal za úkol postavit stroj, do kterého budou padat piliny a on vyplivne briketu, kterou půjde topit v kamnech. To přesně Černý udělal, jenže projekt byl vyřazený pro neperspektivnost.
Talentovaný konstruktér tak začal podobné stroje stavět na vlastní triko – napřed je prodával jiným firmám, potom na nich začal sám brikety a pelety vyrábět. Dnes je to byznys za 1,6 miliardy (v tržbách) zahrnující celý řetězec od briketovacích linek na pilách po vlastní značkové prodejny Biomac.
S tím, jak rostla firma, rostl i počet rodinných členů, kteří se do ní zapojili. Manželka Jana vede účtárnu, kde má na starosti všechny platby faktur i splátky úvěrů. Synovec Martin je druhým jednatelem a stará se o obchod a rozvoj firmy. Druhý synovec Lukáš má na starosti techniku a už postavené výrobní závody.
Jeho žena Michaela dělá asistentku ředitele, otce rodu Zdeňka, tedy když zrovna není na mateřské s malými dvojčaty. Jen syn Jakub v otcově Biomacu nepracuje, má svoji vlastní firmu, která dělá kotelny na biomasu a fotovoltaiku.
„Osamostatnil se a rozjel vlastní vývoj a konstrukci energetických zařízení v úplně jiném oboru. Nekonkurujeme si, na trhu se doplňujeme. Já už mu jen fandím zpovzdálí,“ říká Zdeněk Černý.