Vyvíjí a testuje radiofarmaka na zobrazování a léčbu různych typů rakoviny. Ty jsou schopná s velkou přesností zobrazit metastáze a zároveň je léčit, a to i v případech, kdy žádná jiná dostupná léčba již nezabírá.
Nejlépe to ukazuje radiofarmakum PSMA-617 (Pluvicto®), které schválila americká i evropská léková agentura pro léčbu pokročilé rakoviny prostaty a jehož tržní hodnota se odhaduje v řádu miliard dolarů. Nyní vyvíjí radiofarmaka na zobrazovani a terapii rakoviny prsu.
Martina Benešová Schaefer, která posledních deset let působí ve Švýcarsku a Německu, nabourává stereotypní představu o vědcích. A jak říká, kdyby se nevěnovala vědě, zřejmě by testovala auta na rychlostních okruzích.
Dotazník Martiny Benešové–Schäfer
Co děláte? Jak byste laikovi vysvětlila vaši práci?
Vyvíjím a testuji radiofarmaka (radioaktivní chemické substance) na zobrazování a léčbu různých typů rakoviny. Má práce zahrnuje produkci radioaktivních elementů, chemickou syntézu, práci s buněčnými kulturami i s laboratorními zvířaty.
Zmíněná radiofarmaka se aplikují intravenózně do těla pacienta a zde jsou schopna s velkou přesností zobrazit metasatázy a zároveň je léčit, a to i v případech, kdy žádná jiná dostupná léčba již nezabírá.
Práce má a mých kolegů může být nejlépe demonstrovaná radiofarmakem PSMA-617 (Pluvicto®), které bylo schváleno americkou i evropskou lékovou agenturou pro léčbu pokročilé rakoviny prostaty a jehož tržní hodnota se odhaduje v řádu miliard dolarů.
—
Co je na vědě nejlepší? A nejhorší?
Věda je úžasná především v tom, že nabízí velkou flexibilitu, stálý osobní růst a neskutečné množství výzev. A také samozřejmě, když se něco zadaří, je to čistá radost.
Co je na vědě nejhorší, jsem zatím nezjistila, ale úplně se neztotožňuji s politickou a finanční stránkou vědy, tedy s oblastmi, které jsou a vždy budou nepostradatelné pro výzkum.
—
Jaké jsou největší stereotypy ve vědě? Nebo ve vnímání vědců veřejností?
Často je to představa, že jsou vědci pouze vážní a spíše nudní. Ze zkušenosti můžu potvrdit, že vědci jsou většinou vstřícní a vtipní lidé, kteří si umí plnými doušky užívat volný čas.
Občas také slýchám, že naše práce není fyzicky náročná, v tomto případě musím oponovat. Konkrétně my se velmi často přes den nazvedáme, a to v řádu stovek kilogramů, kvůli olověnému stínění.
—
Proč jste se dala na vědeckou dráhu?
Nemůžu říct přesně proč, ale fascinovalo mě studium, bavila mě práce v laboratoři, v průběhu času jsem se dostala k velmi dobrým stipendiím, zajímavým projektům a slibným pracovním nabídkám. Má vědecká dráha se vyvíjí spíše samospádem a tak mi to i vyhovuje.
—
Jaká je vaše nejoblíbenější (odborná) kniha? Případně váš nejoblíbenější vzorec?
Nepřekvapivě má nejoblíbenější poloodborná kniha je biografie o Marii Curie („Madame Curie“), kterou napsala její dcera Eva Curie.
Můj nejoblíbenější vzoreček se skládá ze 49 uhlíků, 71 vodíků, 9 dusíků a 16 kyslíků (C49H71N9O16), jedná se o chemické složení zmíněného PSMA-617.
—
Jsou rozdíly mezi tím, jak vědu dělají muži a ženy? Jaké?
Nepřijde mi, záleží spíš na povaze jedince. Pokud bych měla uvést alespoň jeden příklad, přijde mi, že ženy neříkají tak často ne, a kvůli tomu na sebe nabalují zbytečně mnohem více povinností, než je zdrávo.
—
Dá se vědou dobře uživit? Jaké jsou u nás finanční podmínky pro vědce?
Dle mého se dá vědou uživit dobře, i když mě například mrzí velmi nízké platy doktorandů. Celkovou situaci ale nedokážu posoudit, protože jsem posledních deset let pracovala v Německu a ve Švýcarsku.
—
Jak vědeckou kariéru žen podle vás ovlivňují děti?
Tato otázka je náročná, především proto, že zatím vlastní děti nemám. Navíc může být tato situace ovlivněná nespočetným množstvím faktorů. O jakou kariéru se jedná, povaha matky-vědkyně a dětí, zdravotní stav všech rodinných příslušníků, finanční situace, podpora zaměstnavatelů a nadřízených, stát, ve kterém rodina žije, apod.
Dle mého děti mohou vědeckou kariéru stejně obohatit jako zkomplikovat, záleží ovšem na konkrétním mixu mnoha důležitých faktorů.
—
Posloucháte při práci hudbu a jakou?
Při fyzické práci ne, musím mít absolutní přehled o tom, co se kolem mě děje, co kde pípá, kdo pracuje v mé blízkosti, apod. Na druhou stranu, při práci na počítači jsou mými nejvěrnějšími kolegy rock a metal.
—
Kým byste byla, pokud ne vědkyní?
Zřejmě bych testovala auta na rychlostních okruzích.