Bývalý novinář, jenž si říká o stále více pozornosti, a to nejen diváků, ale také firem, které jej podporují v jeho velmi záslužné tvorbě. Jak už napovídá název kanálu, Jirka Burýšek skrze svá obsahově propracovaná videa podrobně, a hlavně srozumitelně vysvětluje různá témata.
Například vám řekne, co se děje s vaším tělem, když přestanete pít alkohol. Do detailu vám ukáže, jak fungují internetoví podvodníci. Nebo vám chytlavou formou a za pomoci umělé inteligence přiblíží jednotlivé historické události a osobnosti.
Svá videa přitom opírá o relevantní vědecká zkoumání. Podobně jako Mikýř začínal na Mall.tv (nyní Fameplay.tv), odkud se časem přesunul na YouTube. Ještě předtím působil v redakci Seznam Zpráv, kde se zabýval sběrem dat a jejich analýzou.
V témže médiu získal v roce 2021 spolu s Jankem Rubešem a Honzou Mikulkou novinářskou cenu Nadace Open Society Fund za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek, konkrétně za text Je součástí sítě, která ždímá peníze z turistů.
Jirka a jeho dotazník
Proč jsem začal natáčet videa na internet?
Po odchodu z médií jsem chtěl pokračovat v novinářské profesi tak nějak „po svém“ a rozhodl jsem se témata, o kterých jsem dřív psal, natáčet ve formě populárně-naučných videí.
—
Co bych dělal, kdybych nebyl youtuber?
Určitě by to byla nějaká forma novinařiny. Nejspíš by nebyla audiovizuální, ale asi tradiční psaná.
—
Těší mě víc popularita, nebo peníze, které mi YouTube přineslo?
Peníze přináší samostatnost a možnost i po technické stránce tvorbu zlepšovat. Proto je beru spíš jako nástroj. Popularita mě těší víc, protože absolutní většina setkání s fanoušky je naprosto pozitivní a často i dost inspirativní.
—
Nejlepší byznys, který mi natáčení videí přineslo?
Spolupráce se značkami, kterých jsem sám fanouškem.
—
Jaké jsou naopak stinné stránky toho, že jsem youtuber?
Pro mě osobně je to absence redakce, na kterou jsem byl zvyklý v médiích. Sice si jako samostatný tvůrce můžu volit, jaká témata chci, zároveň to ale znamená, že když budu pracovat na problematické, investigativní reportáži, nebudu za sebou mít podporu redakčních mechanismů nebo třeba ani právní podporu.
—
Sleduje mě spousta mladých lidí, kteří si (mnohdy) přejí být jako já – živit se natáčením videí na internet. Co bych jim na začátku jejich cesty vzkázal?
Pokud chcete natáčet videa na YouTube, hledejte inspiraci i mimo klasickou internetovou tvorbu. Když vás zaujme zajímavá scéna ve filmu, zjistěte si, jak byla vytvořena, a zkuste ty získané informace využít ve svém dalším videu. Přinesete tím do své tvorby inovativní prvky, které diváci neznají. Pokud byste totiž pouze napodobovali jiné internetové tvůrce, budete se od nich jen těžko odlišovat. A v době tak obrovského množství internetového obsahu je velice jednoduché zapadnout.