33 mil. korun
Jan Mariánek
25 let
945 tis.
Revolut, Herohero, Most Valuable Promotions, Netflix, W
merchandising, Herohero, partnerství, YouTube
lifestyle, sport
Tak dlouho pracuje pro jednoho z nejlépe placených youtuberů světa, až si obdobnou nálepku vydobyl ve své rodné zemi. Nový král žebříčku, který léta působí v těsné blízkosti Jakea Paula, jehož roční příjmy americký Forbes spočítal na necelou miliardu korun, má za sebou mimořádný rok.
Na YouTube se přiblížil jednomu milionu odběratelů, když jich jen od minulého léta posbíral pět set tisíc. Žádný jiný kanál v Česku nikdy nerostl rychleji.
Početnou komunitu si vybudoval rovněž na Herohero, kde za členství rozdával stříbrné známky se svým mottem: „Život se odvíjí od toho, jak se zachováš, když se ti nechce.“ Nejvíce však vydělával skrze merch.
Za zmínku stojí zejména kolekce z konce loňského léta, které se za osmačtyřicet hodin prodalo kolem osmnácti tisíc kusů. Stát se youtuberem bylo snem Jana Mariánka od mládí, a tak si coby teenager šetřil na počítač, oblíbil si editování a dal se do nahrávání prvních gamingových videí.
Neopustil jej ani po studijním odjezdu do USA, naopak. Přihlásil se do soutěže na editora Logana Paula, bratra Jakea, a mezi deseti tisíci kandidátů uspěl, což ho přivedlo do globálního epicentra tohoto byznysu a ještě více motivovalo.
O životě za oceánem a obklopení luxusem ostatně tvoří většinu svého současného obsahu. „Prodávám American dream, protože věřím, že existuje a je dosažitelný i pro děcko z Hustopečí, o kterém učitelky říkaly, že skončí ve fabrice u pásu,“ tvrdí. A funguje to.
Během posledních dvou let jeho popularita strmě stoupla. Byť si jí nijak zvlášť neužívá, protože do Česka už se delší dobu nevrátil. „Žiju tak trochu dvojí život. Zažívám neuvěřitelné věci, o něž se můžu dělit s milionem lidí, ale takřka s nikým z nich jsem se dosud osobně neviděl,“ říká.
Do vlasti se prý vrátí, až překoná hranici milionu odběratelů, a udělá největší meet-up i s americkým youtuberem. Širšímu tuzemskému publiku se však v minulosti ukázal i v negativním světle, když pohrdal ostatními Čechy, pozurážel řadu známých tváří a několik z nich vyzýval na souboj v ringu.
Sám přiznává, že mu šlo zejména o získání pozornosti. „Každý někdy dospívá, a i když se za tu dobu spousta mých názorů značně proměnila, ničeho nelituju. Choval jsem se tak, jak jsem to tehdy cítil,“ vysvětluje rodák z jižní Moravy, který má nasmlouvanou spolupráci s Revolutem nebo jako součást Paulova týmu třeba s jeho novou firmou W či s Netflixem.
Jon Marianek a jeho dotazník
Proč jsem začal natáčet videa na internet?
Odmalička jsem sledováním youtuberů trávil moře času. Miloval jsem jejich lifestyle a přišlo mi to jako dream job. Tak jsem si rok šetřil na počítač, ve třinácti jsem se zamiloval do editování a začal nahrávat první gaming videa. Stříhání videí se stalo mou vášní, extrémně mě bavilo se video od videa zlepšovat a tenhle mindset mě nakonec dovedl až k pozici hlavního střihače Jakea Paula.
—
Co bych dělal, kdybych nebyl youtuber?
Nepovažuji se za youtubera, takže asi to, co dělám i tak, když zrovna „neyoutubuju“… Byl bych u někoho, kdo už je úspěšný, a pomáhal bych mu s marketingem, managementem, brainstormingem… U Jakea Paula v týmu jsem ten, kterého se všichni ptají na názor na cokoli, protože mám přehled tak nějak o všem, nebojím se dělat věci jinak, think outside the box… A takového člověka internetové celebrity potřebují nejvíc. Někoho, kdo dokáže kreativně řešit jakýkoli problém. Velký bonus je, pokud umí s kamerou a stříhat.
—
Těší mě víc popularita, nebo peníze, které mi YouTube přineslo?
Tím, že žiju v USA, popularitu nijak zvlášť nevnímám. Párkrát měsíčně se sejdu s fanoušky z Herohero, co jsou zrovna v Miami, jinak to nepociťuju. Nedokážu si vůbec představit, jaké to bude, až budu v Česku… Peníze z YouTube upřímně extra neřeším, jsem rád, když to pokryje náklady na videa. Spousta lidí nevidí, kolik mě stojí dovézt si do jednoho z nejdražších měst na světě fanoušky a týden se tu o ně starat.
—
Nejlepší byznys, který mi natáčení videí přineslo?
Nejlepší byznys rozhodnutí bylo odletět do USA a zůstat tu. Život mi tu přijde řádově pozitivnější ve všech směrech, pokud je člověk alespoň trošku šikovný. „Prodávám“ American dream, protože věřím, že existuje a je dosažitelný i pro děcko z Hustopečí, o kterém učitelky říkaly, že skončí ve fabrice u pásu. Mě natáčení prostě baví, beru to jako svůj deník, kde se můžu podívat, co jsem zrovna řešil a jak jsem trávil čas před pár lety. Takový archiv svého vlastního života. To, že to baví sledovat lidi, je super bonus. Baví mě číst, jak je můj život motivuje, že na sobě makají po všech stránkách, z toho má člověk radost jako z máločeho.
—
Jaké jsou naopak stinné stránky toho, že jsem youtuber?
Žádnou stinnou stránku nevnímám.
—
Sleduje mě spousta mladých lidí, kteří si (mnohdy) přejí být jako já – živit se natáčením videí na internet. Co bych jim na začátku jejich cesty vzkázal?
Nahrávejte, nahrávejte, nahrávejte. Rozjet ten vlak slávy nějakou dobu trvá a většina to vzdá, když je ještě na nástupišti. Stejně jako u cvičení je i tady důležitá disciplína, konzistence, a hlavně se toho nebát! Nenatáčejte si věci do šuplíku s tím, že to někdy vydáte. Střílejte to tam hned! Nikdy nevíte, kdy vaše tvorba vystřelí.