Toužíte po životě bez stresu? Při čtení tohoto textu pochopíte, že jste vedle, neboť bez stresu umřete dřív. Důležitější než se stresu zbavit je vědět, jak ho změřit. To se daří týmu českých vědkyň a jejich projektu Entrant: už teď zajímá armádu, nemocnice i gamery a míří do virtuální reality.
Ta situace byla rozhodně stresová. „Měla jsem peníze na tým lidí, ale ne na konkrétní projekt. A tak jsme čtyři hodiny brainstormovali, co vlastně budeme dělat,“ líčí Julie Dobrovolná. V letních šatech a s neustálým úsměvem boří ta nejhloupější klišé o vědkyních schovaných v laboratoři v jednom neměnném oblečení.
Profesorka fyziologie z Masarykovy univerzity dále boří hranice poznání, a především předsudek, že špičkový výzkum a dobrý byznys se vylučují. Ze stresových chvil totiž vzešla průlomová metoda, jak stres změřit.
Vesta, kterou má na sobě na fotce její mladá kolegyně Lucie Ráčková, nese jméno Entrant. Vaše chytré hodinky na měření tepu či jiný gadget z kategorie wearables, česky nositelné elektroniky, jsou proti tomu dětská hračka.
Entrant může zachraňovat životy, ať už využitím v armádě, nebo na jednotkách intenzivní péče. Může přispívat k lepšímu poznání nás samých. A také může vydělat peníze. Měl by. „Profit není naše hlavní motivace,“ říká Dobrovolná.
„Ale zároveň si rozhodně nemyslím, že by univerzitní spin-offy měly být hyperetické organizace, které se vzdají nároku na zisk jen proto, že vznikly v akademickém prostředí. Rozhodně to nechci dělat jako dobrovolnickou věc. Lidé mají dostat zaplaceno, čím víc dostanou, tím bývá práce lepší. Chceme vytvořit zdravé firemní prostředí.“
Že to zní samozřejmě? V ideálním světě jistě. V Česku se ale podobný ekosystém teprve rodí a přírůstky přibývají pozvolným tempem. Ona stresující scéna z roku 2013 byla pro profesorku Dobrovolnou náročná i proto, kdo s ní u stolu seděl.