Lucembursko jako první v Evropě přijalo zákony, umožňující obyvatelům starším osmnácti let legálně pěstovat až čtyři rostliny konopí ve svém domě nebo na zahradě, výhradně pro osobní potřebu.
Velkovévodství se tak připojilo pouze ke dvěma dalším zemím na světě – Uruguayi a Kanadě – a také jedenácti státům USA, které pěstování a distribuci konopí legalizovaly. Podle oznámení lucemburské vlády má nová legislativa řešit problém drogové kriminality tím, že zavádí zásadní změny v přístupu země k rekreačnímu užívání a pěstování konopí.
Rozhodnutí této malé, ale finančně silné evropské země je milníkem na kontinentu, kde dokonce i Nizozemsko paradoxně povoluje prodej a konzumaci konopí v autorizovaných „kavárnách“, ale zakazuje jeho osobní držení a prodej.
„Lucembursko bude tolerovat kulturu cannabisu,“ konstatoval hlavní lucemburský deník The Luxemburger Wort. „První v Evropě! Ministři spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti v pátek ráno oznámili, že každá lucemburská domácnost bude moci mít čtyři rostliny konopí,“ dodává list.
Konzumace bude legální pouze v rámci domácnosti, zároveň pokuty za držení maximálně tří gramů na veřejnosti budou výrazně sníženy ze současných 2500 na pouhých pětadvacet eur.
Prodej semen konopí bude rovněž možný v obchodech a na internetu bez omezení obsahu tetrahydrokanabinolu (THC) – psychoaktivní složky konopí. Ambicióznější projekt dekriminalizace konopí koaliční vláda v minulosti mnohokrát zamítla, podle tamních médií především kvůli mezinárodnímu tlaku.
Oficiální oznámení učinila v pátek ministryně spravedlnosti Sam Tanson během tiskové konference o snižování drogové kriminality. Nová opatření týkající se domácí výroby a spotřeby jsou podle ní prvními kroky na cestě ke státem regulované výrobě a distribuci, jejíž výnosy by byly použity na prevenci závislostí, vzdělávání a zdravotní péči.
Jedná se o „první krok v našem projektu legalizace rekreačního konopí“, uvedla Tanson. Další opatření budou přijata v roce 2023. „Máme problém s drogami a konopí je drogou, která se nejvíce užívá a tvoří velkou část nelegálního trhu,“ pokračovala ministryně.
„Chceme začít tím, že lidem umožníme pěstovat si ho doma. Jde o to, aby se spotřebitel nedostal do nelegální situace, pokud konopí konzumuje, a abychom nepodporovali celý nelegální řetězec od výroby přes přepravu až po prodej, kde je s tím spojena spousta neštěstí. Chceme udělat vše pro to, aby stále více lidí přestalo využívat černý trh,“ vysvětlila.
Legislativu ještě čeká hlasování v lucemburské poslanecké sněmovně a očekává se, že vstoupí v platnost počátkem roku 2022.