Lucemburský provozovatel satelitů SES jedná o spojení s americkým konkurentem Intelsat.
Obě společnosti se snaží, aby nezůstaly v rychle se konsolidujícím odvětví, které bojuje s vyzyvateli jako Elon Musk, izolované. Uvedl to dnes list Financial Times s odvoláním na informované zdroje.
Pode zdrojů obě firmy aktivně jednají, protože odvětví zachvátila vlna fúzí a akvizic. Jednání jsou však pouze v počáteční fázi a není tak jisté, zda se dohodu nakonec podaří dokončit. Spojením by vznikla skupina s ročními tržbami kolem čtyř miliard amerických dolarů.
Podle analytiků by překážkou ve spojení mohla být britská vláda. Ta vlastní 33 procent hlasovacích práv v SES.
Satelity v posledních letech vykazovaly nízkou návratnost kvůli poklesu tržeb z tradičních aktivit a roztříštěnosti odvětví. Po celém světě funguje zhruba 55 provozovatelů satelitů.
Intelsat na počátku roku 2020 požádal v USA o bankrotovou ochranu. Tvrdil, že by s dluhem šestnáct miliard amerických dolarů nezvládl přechod na nové technologie potřebný k uvolnění rádiových vln. Režim bankrotové ochrany opustila firma v letošním roce s dluhem sedm miliard amerických dolarů.
Minulý týden francouzská společnost Eutelsat uvedla, že jedná o možné fúzi s britskou firmou OneWeb. Loni v listopadu americká satelitní firma Viasat oznámila převzetí britské Inmarsat za 7,3 miliardy amerických dolarů.
Noví konkurenti, jako SpaceX miliardáře Elona Muska, otřásli starými pořádky v odvětví, kterému dříve dominovaly státy, a vsadili na levnější, menší satelity, které se pohybují na nízké oběžné dráze Země.
Starší hráči v oboru si tak stále více uvědomují, že potřebují dosáhnout úspor z rozsahu a přistoupit ke strategii, která by pokryla různé výšky, aby mohli konkurovat.
SpaceX předběhla konkurenty v budování soustavy satelitů a investovala masivně do infrastruktury. Nedávno překonala rekord v počtu raket vypuštěných za jeden rok.