Přestože fotbalové mistrovství Evropy teprve začíná, už teď je jasné, že Češi skončili osmnáctí ze čtyřiadvaceti – alespoň v součtu tržních cen jednotlivých hráčů.

Český tým má souhrnnou hodnotu 185,9 milionu eur, na finanční špici je Anglie, jejíž hodnota je více než osminásobná. Peníze samozřejmě nejsou všechno a ve sportu to platí obzvlášť. Příběhů, v nichž outsider triumfoval, je mnoho, což musí být memento i pro nejoceňovanější Angličany.

Právě ti si lehce vybaví, jak jejich nejvyšší fotbalovou soutěž Premier League v roce 2016 senzačně ovládl Leicester, jehož hráči měli dohromady sedmkrát menší hodnotu než favorité z Manchesteru City. Ve srovnání s tehdejším sázkovým kurzem Leicesteru (5000:1), který byl dokonce vyšší než kurz na zmrtvýchvstání Elvise, jsou na tom čeští fotbalisté ještě dobře: kurz na jejich vítězství na šampionátu je 150:1.

Jejich naději lze ovšem spatřovat zejména ve skutečnosti, že výsledky na hřišti nelze koupit za peníze. Tedy aspoň – Ivánku, kamaráde – v drtivé většině případů.

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

Čistě z hlediska „Euro Money League“ jsou hrdí lví na chvostu, kde uzavírají třetí čtvrtinu všech týmů, kteří se do německého klání o evropského fotbalového krále zapojí. Plyne to z údajů serveru Transfermarkt, který zveřejňuje tržní ceny hráčů a slouží jako dobré orientační vodítko.

V souvislosti s nejhodnotnějšími Angličany lze v krutém žertu mluvit o paradoxu, kdy spíš skutečně vstane Elvis z mrtvých, než že by od roku 1966 vyhráli velký turnaj. Pravdou ovšem je, že jejich aktuální tým se obzvlášť v útoku oslnivě leskne. Proto je „cenovka“ Anglie 1,52 miliardy eur.

Následuje Francie (1,23 miliardy), třetí v pořadí je úvodní český soupeř na mistrovství Portugalsko (1,05 miliardy), čtvrté Španělsko (965,5 milionu) a páté domácí Německo (851 milionu). Za osmnáctými Čechy jsou pouze východní či balkánské země: Maďarsko, Gruzie, Slovensko, Slovinsko, Albánie a poslední Rumunsko (92,13 milionu).

Zatímco český fotbalista má průměrnou hodnotu 7,44 milionu eur, anglický 58,27 milionu.

Průměrná cena jednoho hráče v národních týmech logicky kopíruje celkovou hodnotu kádru. Zatímco český fotbalista má průměrnou hodnotu 7,44 milionu eur, ten anglický 58,27 milionu eur.

Na Euru jsou dokonce hráči, kteří se individuální cenou celku hrdých lvů vyrovnají. Konkrétně dva: francouzský útočník Kylian Mbappé a anglický záložník Jude Bellingham. Každá z těchto superstar má hodnotu 180 milionů eur, zatímco nejdražší český fotbalista, kapitán týmu Tomáš Souček, je šestinásobně levnější.

Ani Souček, natož některý z jeho spoluhráčů, nemá šanci dostat se do nejlukrativnější jedenáctky šampionátu. Sestavu, které Mbappé a Bellingham finančně dominují, tvoří minimum národností: pět Angličanů, dva Francouzi, dva Portugalci, jeden Španěl a jeden Chorvat.

Mezinárodní tým jedenácti nejdražších es má hodnotu 1,24 miliardy eur, přičemž u nejdražšího národního týmu – Anglie – se na sumu muselo „poskládat“ všech šestadvacet nominovaných.

Komu se vyvede mistrovství Evropy nejlépe a do jaké míry bude platit, že hodnota týmu znamená úspěch? Jasno bude 14. července, kdy proběhne v Berlíně po finálovém zápase korunovace nového evropského vládce. Ten obdrží osm milionů eur, maximálně může jedno mužstvo na odměnách posbírat 28,25 milionu.

Stejně jako ostatní kvalifikované týmy mají i Češi garantovaný bonus 9,25 milionu eur za postup. S mírnou nadsázkou řečeno, jde o snadno vydělané peníze, neboť bláznivě bující počet účastníků Eura došel ke čtyřiadvaceti – jediné vysvětlení, proč vlastní postupující tým nepostavil Vatikán, nejspíš bude, že „nějaké drobné“ z fotbalu při svém bohatství nepotřebuje.

Pokud by existovala přímá úměra mezi hodnotou týmu a úspěchem, nikoli Vatikán, ale Češi by se měli dát na modlení. Žádná taková naštěstí není, a naopak případné tažení do závěrečných fází turnaje může cenu jednotlivých hráčů, potažmo i mužstva, vystřelit do atraktivnějších pater.

Zatím to tak nevypadá, ale kdo ví – třeba to bude z české strany podívaná k nezaplacení.