Koronavirová pandemie zasáhla všechny oblasti lidského konání, český byznys samozřejmě nevyjímaje. A tak nás napadlo pro rubriku Forbes Woman oslovit dámy z našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka a první dámy českého byznysu a zeptat se jich na pár jednoduchých otázek.

Jak zvládáte současnou situaci právě vy a jak ovlivnila vaše podnikání? Jak si udržujete pozitivní přístup, jak bojujete se splínem? Jak vaše děti zvládají domácí výuku? A co vás současná krize už stihla naučit?

Dita Přikrylová, Czechitas: Ze dne na den měníme rutiny a modernizujeme české školství

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Nakolik je to jen pozitivní deviace mé sociální bubliny, říct nedokážu, ale vnímám obrovské množství energie, soudržnosti a solidarity. A to mě udržuje nesmírně pozitivní. Digitalizujeme české školství v přímém přenosu, pracujeme a řídíme firmy z domova. Zahazujeme to zbytečné a objevujeme nové. Učíme se, adaptujeme se.

Vidím příležitosti a nová dobrodružství. Můj svět ještě více zrychlil a učím se v něm hledat nové rutiny. Duševní pohodu jsem si naordinovala blokací sociálních sítí nebo filtrem na obsah v nich, utříbením si priorit, čemu chci a mohu věnovat svůj čas a pozornost, rozloučením se s tím, co ovlivnit nedokážu, a vyvážením pobytu na židli během v lese a jógou.

Vnímáte nějaká pozitiva na karanténě? Naučila jste se třeba něco nového?
Učím se, jak řídit organizaci na dálku, jak být dobrým lídrem v době krize, jak pracovat ve firemní kultuře se změnami, jak být finančně udržitelnou organizací. Čtu knížku o kritickém myšlení, po večerech oprašuju statistiku a programování v Pythonu a experimentuju v kuchyni.

Kdo je pro vás největší inspirací v této době?
Dobrovolnická komunita IT profesionálů Jakuba Nešetřila Česko.Digital a všichni hrdinové v Covid19: Data proti Covid. Tahle síla má na svědomí řadu nádherných projektů v posledních týdnech, od stavby plicních ventilátorů přes chytrou karanténu, informační weby pro ministerstva až po dobrovolníky, kteří pomáhají učitelům ve výuce online.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Ze dne na den jsme v Czechitas museli změnit kompletně to, jakým způsobem učíme studenty a popularizujeme technické vzdělávání. Třeba na březen jsme měli v plánu 82 akcí, workshopů, meetupů, zahájení velkých rekvalifikačních kurzů, mentoringových setkání. Zastavili jsme provoz komunitního centra na Ponávce a na Václavském náměstí a veškerou pozornost věnovali s našimi báječnými lektory na převod vzdělávání do online podoby.

Lidé se chtějí učit, mají prostor. Minulý týden jsme spustili naše první webináře a předpokládáme, že se v online prostoru zabydlíme do června. Je to výzva, ale zároveň velká příležitost zavítat s IT a digitální výukou do všech domovů v ČR. A pro mě výzva řídit celý tým kompletně na dálku a provést ho krizovým stavem ještě silnější, úplný a pospolitější.

Dana Bérová, investorka: Nejhorší je nemoct nic plánovat

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Být v klidu a vidět věci pozitivně teď není zrovna jednoduché. Snažím se hodně spát, když se nemusí vstávat, každý den se hýbat aspoň na pořádně svižné procházce, což oceňuje hlavně naše fenka Jack Russell teriéra. Taky bez výčitek svědomí, že je to ztráta času, čtu holčičí romány. Mám je naštěstí jen v angličtině, takže to beru i jako rozšiřování slovní zásoby.

A jsem na sebe hodná – nekladu si přehnané cíle a neplánuju, co všechno musím stihnout, když už je ta mimořádná situace.

Vnímáte nějaká pozitiva na karanténě? Naučila jste se třeba něco nového?
Upřímně nic moc pozitivního nevidím, já se s lidmi ráda potkávám osobně a porady a schůzky po telefonu, zoomech a hangoutech mě moc nebaví. Naučila jsem se určitě být trpělivější a kreativnější, když se se synem učím. Pochopila jsem třeba, že slovní druhy osmileté dítě podle akademického popisu v učebnici fakt nepochopí, ale když se k tomu sehraje akční scénka s plyšáky, je šance na úspěch větší.

Kdo je pro vás největší inspirací v této době?
Pro inspiraci se vracím spíš do minulosti a čtu si v životopisech nebo vzpomínám na vyprávění těch, kteří čelili mnohem větším nebezpečím a nejistotám než my dnes. Třeba naši prarodiče, kteří museli zvládnout světovou válku a hrůzy komunismu a pořád hleděli dopředu a žili i v omezených možnostech s chutí a také láskou ke svým blízkým.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Některé moje firmy se ze dne na den jako mnoho ostatních ocitly zcela bez příjmů. Golfové hřiště je zavřené, ale udržovat se musí, zavřené jsou i obchody Sanu Babu, ale lidé, co pro nás pracují i 20 let, své platy potřebují. Nejsložitější asi je, že se třeba na rozdíl od krize při povodních nedá nic plánovat a nikdo netuší, zda po skončení nouzového stavu budou tržby poloviční, nebo ještě nižší. Nepomáhají ani zmatená a nekoncepční prohlášení vlády, která vyvolává dojem, že pomáhá, ale reálně jen komplikuje svými nepromyšlenými výkřiky jednání například s pronajímateli nebo bankami.

Podivné zmrtvění nastalo i v technologických projektech, nikdo nechce nic rozhodnout, a už vůbec se pustit do něčeho nového. Určitě se situace postupně uklidní, nevěřím ale, že cesta k normálu, na který jsme byli zvyklí, bude rychlá nebo snadná, a bojím se, že nejvíc postiženi budou ti stateční, kteří se vždycky snažili starat sami o sebe, vymýšleli nové projekty, budovali firmy a vytvářeli pracovní místa.

Kateřina Kadlecová, USSPA: Tahle doba je tréninkem pokory a solidarity

Foto Jiří Šípek

Čím si udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Snažím se na něco těšit, hledat si na všem něco dobré, trochu jistoty v nejistotách a také odpočívat – na to my jsme ostatně specialisté☺, takže ano, častěji chodíme do vířivky podpořit imunitu, uvolnit tělo a hlavně duši. 

Vnímáte nějaká pozitiva na karanténě? Naučila jste se něco nového?
Je to doba návratu k důležitým hodnotám. Čas rodiny. Intenzivněji prožíváme každý den se synem, jsme s ním doma na oběd, po práci spolu chodíme ven nebo spolu večer vaříme. Myslím, že tato doba je také tréninkem pokory. Člověk si uvědomí, že je sice hezké si dělat plány, ale všechno může být ze dne na den jinak. V tu chvíli je nejdůležitější to, jestli se máte o co opřít – partner, rodina, tým v práci, firma postavená na pevných základech… Je štěstí, když pak prožijete poznání, že to všechno máte. Díky tomu se dá zvládnout cokoliv. A to štěstí mám.

Jestli jsem se něco nového naučila? Ve firmě jsem se více spřátelila s nástroji online komunikace na dálku, už teď v tom vidím využití a přínos do budoucna. Naši zaměstnanci zase zjistili, že home office není nekonečně pozitivní benefit. Takže si společně více vážíme osobního kontaktu a jeho operativnosti a efektivnosti. 

Kdo je pro vás v současnosti největší inspirací?
Inspirací jsou v této době zejména všichni, kdo se dokážou situaci postavit čelem. Jsou odvážní, svou prací pomáhají ostatním, ať už jde o zdravotníky, nebo dobrovolníky a nakonec každého, kdo dokáže udržet práci pro své lidi. Mimořádně inspirativní je vlna solidarity a soudržnosti, která se vzedmula napříč společností a motivuje další a další lidi se přidat. Tato doba dává také důležitou perspektivu pohledu do společnosti – celebritu, „osobu hodnou pozornosti“, teď nedělá odvaha vyfotit si pozadí v plavkách pro FB, ale znalosti, odbornost, dovednosti, lidskost a čestnost.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Významně. Na jedné straně to jsou zavřené showroomy (tedy prodejní místa) naše i našich partnerů v zahraničí a zabrzděné prodeje v době, která měla být začátkem sezony, a také odložené akce k 25. výročí firmy, které jsme právě měli slavit a připravovali se na ně přes půl roku. Na druhé straně tu pak je fabrika, která naplno jede a vyrábí, naši technici, kteří spa zákazníkům instalují a servisují, to vše ale v nových podmínkách a s novými krizovými týmy, novými způsoby komunikace, aktivitami na straně zajištění bezpečnosti a hygienických opatření na všech frontách atd.

Nad tím vším jsou naši zákazníci, kteří nám jsou povzbuzením, když nám dávají vědět, jak možnost relaxovat doma ve spáčku je jedním z mála světlých momentů těchto těžkých dní, jak jim dělá dobře, pomáhá jim uvolnit se z toho mimořádného tlaku na psychiku, jak spojuje rodiny… A to dává našemu snažení ještě větší smysl a nám všem sílu. Co bude dál, uvidíme. Jasné je, že cestování bude nějaký čas limitované, a už teď se na nás obrací lidé s tím, že si s touto vyhlídkou chtějí zajistit dovolenou v bezpečí domova. A s tím jim umíme pomoci.

Martina Grygar Březinová, Egon Zehnder: Základ je spánek a prospěšná je i mediální dieta

Martina Grygar-Březinová
info 38. Martina Grygar-Březinová<br> generální ředitelka, Sodexo Benefity<br><br> Řídí největší byznys se stravenkami a dalšími benefity v ČR. Společnost má 150 zaměstnanců, roční tržby devět miliard korun a 650 tisíc zákazníků. Březinová působila dříve ve společnostech PricewaterhouseCoopers a Telefónica O2.

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Základ je pro mě osobně spánek, pohyb v přírodě a režim. Naordinovala jsem si také „mediální dietu“: lehce jsem se odpojila od zpráv, protože všechny negativní projekce a diskuse kolem nich nejsou asi to, co klid přináší. Držím si kontakt s přáteli a rodinou přes různé technologie.

Chci zůstat v klidu, protože vím, že můj klid nebo neklid má dopad na zbytek rodiny a kolegů. A nejen v tuto chvíli platí, že vlastní percepce se stává realitou. Proto mi je velmi sympatické churchillovské „Keep calm and carry on“ – moje motto posledních dní. 

Vnímáte nějaká pozitiva na karanténě? Naučila jste se něco nového?
Jsem vděčná za tu vlnu solidarity a jsem nadšená z toho, jak si lidé pomáhají. Ze dne na den se velká část lidí přesunula domů na home office a jde to. Věřím, že tahle mimořádná doba přispěje k tomu, aby ve většině firem přestal být home office problém.

S manželem se učíme učit našeho syna v první třídě a doplňujeme tak výuku, kterou má online. Stmelilo nás to a taky se ještě zvýšil náš respekt k synově učitelce.

Kdo je pro vás inspirací v této době?
Všichni, kdo jakýmkoliv způsobem pomáhají, abychom karanténu a koronavirus zvládli. Všichni lidé v první linii – ve zdravotnictví, v obchodech, v doručovacích službách. Všichni ti, kdo šijí roušky nebo pomáhají jakkoliv jinak.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Rozhovory s klienty i kandidáty vedeme přes videokonference. O lidech se s ohledem na to, že je často vidím v jejich domácím prostředí, pak dozvídám ještě více než při schůzkách v kanceláři. Byznys běží dál. Koronavirus změní pravidla hry pro spoustu byznysů. A silný leadership bude v následujících letech potřeba ještě více než v období, kdy ekonomika šlapala.