Emmanuel Macron v pátek vyzval k novému mezinárodnímu zdanění, které by financovalo boj proti chudobě a klimatickým změnám. Francouzský prezident to řekl v rozhovoru s francouzskými veřejnoprávními médii k summitu pro Nový globální finanční pakt, který v pátek končí v Paříži.
Podle něj se žádná země nesmí dostat do situace, kdy si bude muset vybrat „mezi chudobou, klimatem a biodiverzitou“. Dvoudenní summit podle Macrona také ukázal mezinárodní izolaci Ruska.
Podle prezidenta „je zapotřebí mezinárodní zdanění“, které by financovalo ochranu klimatu a boj proti chudobě. Zmínil se například o zavedení mezinárodní daně z emisí v námořní dopravě či o zdanění prodeje letenek a finančních transakcí. Některé z těchto daní již Francie zavedla, zůstala však osamocená, poukázal Macron. „Mezinárodní zdanění v jedné zemi nefunguje,“ řekl.
„Prioritou je, aby velké rozvojové země přestaly používat uhlí,“ uvedl Macron. Zároveň kritizoval blíže nespecifikované „evropské země, které obnovují provoz uhelných elektráren“. „To je naprosto scestné,“ řekl v rozhovoru.
Podle Macrona dvoudenní summit v Paříži dosáhl některých konkrétních výsledků, například restrukturalizace dluhu Zambie, která trvala roky. Podařilo se to díky tomu, že se v Paříži setkali u jednoho stolu všichni velcí věřitelé africké země, a to včetně Číny, poznamenal prezident.
Macron se domnívá, že pro rozvojové země, které mají vysoké zahraniční zadlužení, je nutné nalézt „udržitelný způsob financování“. „Pokud najednou dluh zrušíte, tak den poté už nebude nikdo půjčovat,“ řekl. Podle něj by nikdo neměl „být postaven před volbu mezi chudobou, klimatem a biodiverzitou“.
Summit podle Macrona ukázal mezinárodní izolaci Ruska, které v Paříži nemělo svého zástupce. Rusko se kvůli válce na Ukrajině stalo „jedinou koloniální mocností 21. století“, prohlásil francouzský prezident. Podle jeho názoru v současné době, kdy Ukrajina vede protiofenzívu, nemá smysl jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.