Město, kam se už třetí rok v řadě stěhuje nejvíc nejbohatších lidí světa. Veronika Plichtová, která zde prodala už více než 600 nemovitostí, o něm prozrazuje: „Dubaj je láska, výnosná investice i dokonalé místo pro život.“

Sama si tím prošla. Když byla Veronika Plichtová, která založila a vede realitní kancelář Move Home Real Estate, poprvé v Dubaji, přijela na dovolenou. A po pár dnech odjela bez mimořádného nadšení. „Říká se, že Dubaj se vám zalíbí většinou až napodruhé. U mě to tak bylo,“ usmívá se žena, která teď už čtvrtým rokem v Dubaji žije a úspěšně tam podniká. 

info 19.07.24. Praha, Veronika Plichtová, Forbes, Brand voice

Nebýt pandemie koronaviru, nejspíš by se to ale nestalo a tahle velká láska na druhý pohled by třeba ani nevzplála. Nebo by její cesta byla složitější. Když Evropu zastavila pandemie, Veronika Plichtová žila a pracovala na manažerské pozici v Londýně. Nechtěla tam ale zůstat zavřená a hledala, kam by se mohla na home office přesunout. Jedno z mála otevřených míst byla právě Dubaj. A tak se tam vydala.

Pokračovala v práci z domova pro londýnskou softwarovou firmu, jen vyměnila světadíl. „Postupně jsem se tam zabydlela, zalíbilo se mi tam a rozhodla se, že už neodletím zpátky. Všechno mi v Dubaji vyhovovalo, od počasí přes lidi až po jídlo nebo životní podmínky,“ vzpomíná na dobu asi před čtyřmi lety, kdy poslala do Londýna na dálku výpověď a kdy začala její nová životní kapitola. 

V Dubaji ji nepřitahovaly jen životní podmínky, ale i ohromný ekonomický potenciál, který tam zblízka vnímala. „Začala jsem sledovat nájmy, ceny nemovitostí a zjistila, že ten trh je extrémně levný na to, co nabízí,“ vzpomíná. Našla si práci v realitní agentuře a začala v Dubaji pracovat jako makléřka a, jak říká, rychle viděla, že možnosti tamního trhu jsou ohromné. 

Dnes tyhle možnosti zprostředkovává i Čechům, Slovákům a dalším zájemcům o investice. V Dubaji totiž vybudovala realitní firmu Move Homes Real Estate. 

Ačkoli – nebo možná právě proto, že je trh v Dubaji tak velký a atraktivní – je podle ní pro správnou investici zásadní důkladná znalost tamního prostředí. Ostatně ani ona sama se do podnikání nepustila hned, ale nejprve pár let pracovala jako makléřka a denně se dlouhé hodiny učila tamní reálie, poznávala trh, legislativu i další potřebné věci a sbírala potřebné zkušenosti i kontakty.

„Začátek byl těžký, ale přistoupila jsem k tomu velmi akademicky a studovala pečlivě celý trh,“ říká přesvědčivě a výsledky její společnosti ukazují, že tahle pečlivost se vyplácí. 

Prodala už přes 600 nemovitostí, její firma patří v Dubaji mezi zavedená a silná jména se špičkovou reputací. Nabídka jejích nemovitostí sahá od těch standardních až po ultraluxusní. Ovšem to, co je běžné v Dubaji, se rovná vysokému nadstandardu v Česku. 

Levnější než v Praze a s lepšími službami

„Nejvíc lidé chtějí byty za 300 až 500 tisíc eur, které jsou nejběžnější, ale mají neporovnatelné vybavení a služby oproti tomu, co je dostupné v Česku. Každá budova má vlastní dětský bazén, bazén pro dospělé, mají recepci 24 hodin denně, každý byt má parkovací místo. To je úplný základ, nejnižší standard,“ vypočítává Veronika Plichtová.

Za takové peníze se dá v Dubaji pořídit třípokojový byt deset minut od Mariny. Při pohledu na průměrné ceny za metr čtvereční, které zahrnují i periferní oblasti Dubaje, vychází bydlení v tomto emirátu dokonce levněji než v Praze. 

Šíře služeb a vybavení, které různé nemovitosti nabízejí, je ale podle majitelky Move Homes Real Estate se situací v Česku zcela neporovnatelná. Některé komplexy mají až desítky různých vymožeností, které obyvatelé mají zdarma k dispozici. Ať už jde třeba o sauny, kryomístnost, golfové simulátory, tenisové kurty, kino, nebo třeba vlastní kliniku. 

Ačkoli zatím je největší poptávka po zmíněných nemovitostech za několik milionů korun, které fungují i jako kvalitní investice, zcela největší příležitosti vidí Veronika Plichtová jinde. „Největší investiční příležitosti jsou jednoznačně u hyperluxusních nemovitostí s cenami začínajícími okolo deseti milionů eur. Takovou úroveň luxusu totiž nikde jinde na světě nenajdete,“ říká podnikatelka. 

V Monaku, Hongkongu nebo Singapuru jsou podle jejích slov u podobných nemovitostí ceny totiž čtyřnásobně i pětinásobně vyšší. „Zároveň tato místa Dubaj předbíhá v mnoha ohledech. Jinde nenajdete takovou kombinaci komfortu, luxusu bydlení, bezpečnosti, služeb, možností využití i počasí a snadné dostupnosti atraktivních lokalit díky leteckému spojení Dubaje se světem,“ vyjmenovává majitelka Move Homes Real Estate. 

Nejvyšší koncentrace bohatých

Její slova potvrzuje i zpráva společnosti Henley & Partners, která radí bohatým lidem, kam se přestěhovat, aby ochránili a zvětšili svůj majetek. Podle jejích dat by se totiž jen letos mělo do Spojených arabských emirátů přestěhovat 6700 milionářů z celého světa, čímž se Emiráty už potřetí v řadě postaví na špičku globálního žebříčku nejatraktivnějších míst pro milionáře a miliardáře. 

Především z Dubaje se stal skutečný magnet pro nejbohatší lidi světa, které do tohoto rostoucího města přitahuje nejen luxusní životní styl, ale i neexistující daň z příjmu a možnost získat při investici přesahující 500 tisíc eur zlaté vízum. 

Dubaj kvůli ohromnému zájmu zažívá stavební boom. Poptávka je ale pořád vyšší, na trhu je i přes masivní výstavbu nedostatek bytů, a tak se některé bytové komplexy vyprodají i během jediného dne. „V Dubaji jde o sekundy, ten trh je extrémně likvidní, extrémně dynamický a jednoduše platí, že kdo je rychlejší, ten získá lepší byznys,“ potvrzuje Veronika Plichtová s tím, že právě v luxusním segmentu chybějí byty nejvíc.

„Většina klientů si myslí, že vydělá víc, když si koupí levnější byt. Ale to absolutně neplatí. Největší investiční příležitosti jsou v luxusním až ultraluxusním segmentu.“ 

Bez zbytečného papírování

Pro koupi nemovitosti v Dubaji přitom člověk nepotřebuje nic speciálního, ani není nutné, aby se na místo osobně vydal, drtivou většinu prodejů zařizuje firma Veroniky Plichtové online přes WhatsApp. „Potřebujete jen pas, e-mail, adresu a finanční prostředky,“ říká a dodává, že většinou se nemovitosti platí přes splátkový kalendář, který je bez navýšení.

První splátka většinou bývá dvacet procent a pak každého půl roku se splácí například po deseti procentech. Už i během splácení ale člověk může nemovitost prodat klidně dál. „Všechny peníze, které do Dubaje investor při koupi nemovitosti z developerských projektů posílá, jdou přes notářskou úschovu, která je garantovaná státem. Neumím si představit bezpečnější trh než tento,“ zdůrazňuje Veronika Plichtová, která nabízí nejen prodej nemovitostí, ale i jejich zařízení a správu pronájmů.

I o ty je velký zájem, a tak se průměrná obsazenost pohybuje okolo devadesáti procent a roční výnosnost z nájmu dosahuje osmi procent. 

Ačkoli většina kupců z Česka si nemovitosti v Dubaji pořizuje hlavně jako investici na pronájem a pro příležitostné osobní využití, přibývá i lidí, které toto místo okouzlilo natolik, že se tam stěhují i s celými rodinami.

„Dubaj je skvělá pro každého. Je tam zeleň, moře, město, každý si najde, po čem touží. Jen není dobré dát na první dojem nebo rozšířené stereotypy,“ říká nadšeně žena, pro kterou je Dubaj láska sice až na druhý pohled, ale o to je silnější.