Už během studií na Karlově univerzitě se Petr Kocian stal členem týmu, který měl za úkol zřídit nemocnici v Neratovicích. Tam začínal jako brigádník, postupně se dostal k řízení každodenní administrativy, až se ve svých jednadvaceti stal jejím ředitelem.

Čtěte také: Pět kroků k prvnímu milionu Martina Žufánka. Jděte proti proudu, radí

Když z neratovické nemocnice odešel, vybudoval postupně síť soukromých očních klinik Lexum a v roce 2008 otevřel vlastní oční kliniku NeoVize v Brně, pražskou kliniku DuoVize, pobočky v Bratislavě, Českém Těšíně, Popradu a dětské oční centrum Kukátko a dvě urologická pracoviště.

Dnes je tak majitelem celkem 12 zdravotnických klinik u nás i na Slovensku a letos očekává celkový roční obrat 400 milionů korun. A to aniž by měl lékařské vzdělání.

Dětské oční centrum Kukátko

„Nahlížejte na věci jinak, než je běžné a osvědčené. Nebojte se dělat odvážné kroky, které ale racionálně promyslete a propočítejte,“ shrnuje v kostce svůj manažerský přístup Petr Kocian.

A tady je šest kroků, které ho dovedly k jeho prvnímu milionu:

1. Nešlapejte brázdu a hledejte inspiraci odjinud

Dnes je téměř nepředstavitelné, že bych se stal ředitelem nemocnice v jednadvaceti letech – taková ale byla gründerská devadesátá, lidé měli chuť zkoušet nové cesty.

Těžil jsem proto z toho, že nejsem lékař a ve zdravotnictví jsem se nepohyboval desítky let. Nebyl jsem tak svázán určitými dogmaty, zvlášť těmi z předlistopadové doby.

V Neratovicích jsem proto nahlížel věci z pohledu pacienta – jak bych v nemocnici chtěl ležet já? Absolvoval jsem tehdy kurz americké nadace HOPE a jezdil se učit do zahraničí.

Rozhodně tak hledejte inspiraci jinde, u konkurence i v jiných branžích. Nenechte se svazovat zajetými postupy a tím, jak se to „má dělat“, protože vám to může bránit v rozletu.

2. Vytáhněte paty z kanceláře

Nápady odjinud ale zužitkujete jen tehdy, pokud budete důvěrně znát prostředí, ve kterém podnikáte.

Proto jsem už v Neratovicích trávil mnoho času na operačních sálech, mluvením se zaměstnanci i pacienty a pozoroval jsem fungování nemocnice. Pomohlo mi to také získat respekt starších kolegů, kteří viděli, že se o jejich práci skutečně zajímám.

Petr Kocian

3. Nezůstávejte na místě a nebojte se jít v čele

Dráždí mě, když někdo říká, že něco nejde, protože to nikdo jiný takhle nedělá. Například když jsme u nás otevřeli první specializované oční centrum výhradně pro děti.

Trvalo sice dva roky, než pojišťovny začaly zákroky v Kukátku hradit, poptávka ze strany pacientů ovšem byla od začátku neuvěřitelná.

Nebojte se proto aplikovat nové nápady a buďte rychlí – když jste dobří, začnou vás brzy napodobovat.

4. Management je diskuse, která musí být otevřená

S trochou vůle a komunikačních dovedností se lze většinou domluvit na lecčem, ale pokud jsou postoje dlouhodobě neslučitelné, raději se v dobrém rozejděte.

Před založením NeoVize a DuoVize jsem pracoval v síti očních klinik Lexum. Měl jsem jasnou představu, jak ji dál rozvíjet, rozcházela se ale s názory většinových majitelů. Raději jsme se tedy spolu s předním českým oftalmologem doktorem Hyclem osamostatnili.

Čekárna

5. Chvalte se a važte si chyb

Je důležité chválit i sám sebe. Přestože to třeba nešlape, jak má, vždy se najdou nějaké dobré zprávy. Člověk by si o pochvalu měl dokázat také sám říct, což od svých lidí vyžaduji. Chci, aby za mnou chodili s tím, co se jim povedlo.

Brzdou naší společnosti je podle mě také postoj, že chyba je velký problém, zaslouží si trest. Namísto toho, abychom ji brali jako šanci se něco naučit a posunout se.

6. Nemyslete jen na sebe: když se daří všem, daří se i vám

Když budete usilovat o věci, které přesahují vaši firmu i váš zisk, budete zároveň rozvíjet celý svůj obor, až se nakonec stanete jedním z hráčů na velkém hřišti.

Když jsme například otevírali naše pracoviště speciálně pro polské klienty v Českém Těšíně, nemělo Polsko legislativu pro úhradu přeshraniční zdravotní péče a ignorovalo evropskou legislativu, která ukládá proplácet péči v jiných členských zemích EU.

Mohli jsme to nechat být, ale namísto toho jsme podpořili několik svých pacientů, kteří podali žalobu k soudu a nezákonný přístup polského úřadu změnili ve prospěch všech, a tedy i náš. Polský stát následně rychle schválil chybějící legislativu a my jsme obratem v Česku vytvořili trh o velikosti 400 milionů korun.