To místo se jmenuje Telosa. Má se rozkládat na 150 tisících akrů, pojmout až pět milionů lidí a má vytvořit vzor pro to, jak budou města v Americe v příštích letech vypadat. Jeho hlavní výhody? Zcela udržitelné fungování a bezchybné služby pro jeho obyvatele.

S konkrétní vizí přišlo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group, známé jako BIG, které si vybral americký podnikatel Marc Lore, jenž za nápadem stojí. Lore je někdejší CEO pro e-commerce ve Walmartu, odkud letos v lednu odešel, aby se věnoval snu o městě budoucnosti.

Naplánoval si ho na jihozápadě USA uprostřed pouště a motivovala ho k tomu potřeba udělat inkluzivní a bezpečné město pro každého, po kterém se dá snadno přepravovat a kde se zároveň cítíte napojení na přírodu. Utopie? Možná, ale Lore ji věří a studio BIG, které má za sebou třeba kampusy Googlu nebo nové muzeum Audemars Piguet, jeho vizi vdechlo podobu.

Však také samotné jméno Telosa má kořeny v řečtině a znamená „pro vyšší účel“. Jeho dominantou bude věž zvaná Equitism stojící v jeho prostředku, což není také náhodný název. Celé město má fungovat na principech tzv. equitismu, v jehož rámci se zisky z pozemků budou přerozdělovat do vzdělávání, zaměstnanosti a dalších veřejných služeb. A čím lépe se bude dařit městu, tím lépe na tom budou i jeho obyvatelé.

Lore věří, že by město mohlo časem dosáhnout na hodnotu jednoho bilionu dolarů a mohlo by za rok generovat šedesát miliard dolarů pro své obyvatele. „Úkolem Telosy je vytvořit férovější a udržitelnější budoucnost,“ hlásí Lore ve videu na webu projektu. „Co kdybyste mohli platit stejné daně jako teď a dostat nejlepší sociální služby ze všech zemí světa?“

Telosa slibuje široké ulice, kde budou mít dostatek prostoru chodci a cyklisté, ale zároveň se na ně vejdou i autonomně řízená vozidla hromadné dopravy. Samozřejmostí je dostatek zeleně, slibují se i zařízení na recyklaci vody a obnovitelná energie, což má obojí zařídit dlouhodobou udržitelnost.

Začínat se má na 1500 akrech, které mají později vyrůst na zmiňovaných 150 tisíc. Prvních padesát tisíc obyvatel by utopické město mělo přivítat v roce 2030. A když se osvědčí, tak také nabídnout recept pro to, jak budou vypadat i další města (nejen) v Americe.