Čtvrtý nejbohatší Čech Pavel Tykač je majitelem pražského fotbalového klubu SK Slavia Praha tři čtvrtě roku, na jejím stadionu Fortuna Arena v Edenu je ale jeho otisk patrný jen z jeho jmenovky na vyhřívaném červenobílém sedadle ve VIP boxu a z názvu salonku Powertica Energie. Právě ta patří do Tykačova rozsáhlého energetického portfolia skupiny Sev.en.
Už teď se ale pracuje na výraznějším Tykačově podpisu. Rodák z Čelákovic chce totiž slávistický svatostánek s kapacitou necelých dvacet tisíc diváků významně rozšířit. „Jsme ve fázi, kdy jsme si zadali první zmapování všech možností, které jsou,“ říká pro Forbes přímo v útrobách stadionu na Edenu sám Tykač.
„Řešíme, co je ve Vršovicích vůbec možné udělat, protože takový projekt naráží na ohromnou spoustu omezení. Jednak dopravních, ale i obecně povolovacích,“ doplňuje.
Fotbalový stadion v pražských Vršovicích je nejmodernějším stadionem svého druhu v Česku. Kromě domácího týmu jej občas využívá pro svá mezinárodní utkání i česká fotbalová reprezentace, je také dějištěm mnoha kulturních akcí.
Stadion byl otevřen před šestnácti lety, kdy se stal nástupcem původního stadionu v Edenu z roku 1953 a z pohledu vybavení a statiky do něj není potřeba zásadně investovat. To, co celou Slavii včetně Tykače trápí nejvíce, je jeho kapacita.
Průměrná návštěvnost domácích zápasů se totiž u Slavie pohybuje kolem osmnácti tisíc diváků, tedy jen o patnáct set méně, než je celková kapacita Fortuna Arény. Zápasy a kulturní akce tak bývají čím dál častěji vyprodány.
Šéf SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík už letos v lednu v klubovém podcastu hovořil o variantě rozšířit kapacitu stadionu o šedesát procent na třicet dva tisíc diváků, která by z pohledu výše zmíněných omezení mohla být realistická.
Pavel Tykač ale nyní nevylučuje ani to, že by zde místo přístavby vznikl rovnou nový stadion. „Vůbec nevylučuju, že stadion zůstane tak, jak je, a že se zvětší o padesát procent. Ani to, že ho zboříme a postavíme nový stadion pro padesát tisíc lidí,“ sděluje pro Forbes.
Jedním dechem však dodává: „(Estádio do) Maracanã tady ale nebude,“ s odkazem na jeden z největších fotbalových stadionů na světě v Riu de Janeiro s původní kapacitou až dvě stě tisíc míst, postupem času sníženou na aktuálních zhruba osmdesát tisíc. Dnešní největší stadiony světa jako stadion Naréndry Módího nebo Michigan mají kapacitu přesahující sto tisíc míst.
Tykač koupil celý fotbalový klub i se stadionem od čínské Citic Group za necelé dvě miliardy korun. Investice do rozšíření stadionu by měla činit zhruba jednu miliardu korun, případná stavba nového stadionu by vyšla násobně výše. Je tedy otázkou, jaká varianta se Edenu ekonomicky vyplatí.
Tak či onak, stadion do budoucna nemusí být domovem jen pro sešívané, ale i pro celé Tykačovo energetické impérium Sev.en. „Eden nás přemlouvá, až přestavíme stadion, abychom si tu udělali kanceláře. Pro mě by to nebylo daleko,“ říká na závěr Tykač, který to má ze své vily u pražské Grébovky do Edenu zhruba šest minut.
O cestě Pavla Tykače na fotbalovou Slavii a o jeho dalších plánech s klubem píšeme v novém říjnovém vydání Forbresu, který si nyní můžete koupit na stáncích.